سرنوشت مصدوم در دستان کسی است که اولین پانسمان را انجام می‌دهد. (نیکلاس سن) آموزش کمک های اولیه
سرنوشت مصدوم در دستان کسی است که اولین پانسمان را انجام می‌دهد. (نیکلاس سن) آموزش کمک های اولیه
0
0

چرا كوهنوردان بايد دوره آموزش يخ و برف را بگذرانند؟

2657 بازدید

گاهی کوهنوردان خصوصا آماتورها ضرورتی به یادگیری دوره های آموزشی یخ و برف نمی بینند؛ اما در این مقاله به اختصار اشاره خواهیم کرد که این دیدگاه می تواند اشتباه باشد.

هواي زمستان

در زمستان شما بسيار بيش از تابستان به اطلاع داشتن از هوا براي تنظيم برنامه مناسب احتياج داريد. شما بايد شناخت كافي از موقعيت باد و سرعت آن داشته باشيد تا بتوانيد خطر بهمن را ارزيابي كنيد،

تفاوت‌ دماي هواي قله و محل حركت را حدس بزنيد، ميزان اثر سرماي حاصل از وزش باد روي بدن را حدس بزنيد، اثر باد روي پايداري تيغه‌هاي برفي را بدانيد و در آخر مشكلاتي مثل يخ‌زدگي و هيپوترمي كه حاصل سرماي هوا هستند را بشناسيد.

آگاهي و اجتناب از بهمن

هر سال كوهنوردان بسياري در اثر بهمن مي‌ميرند و يا آسيب جدي مي‌بينند. عوامل متعددي روي وقوع بهمن تأثير دارند كه از آن جمله مي‌توان به بارش برف، سطح شيب، جنس متفاوت لايه‌هاي برف،‌ تابش آفتاب و افزايش دما اشاره كرد.

همچنين بهمن‌ها به اشكال متفاوتي همچون برف شل، چند نوع برف، پودري، تخته‌اي، عمقي، سطحي، يك‌باره و يا با چند بار سقوط ممكن است فرو بريزند. براي شناخت اين تفاوت‌ها دانشي لازم است كه در كلاس‌هاي آموزش يخ و برف بدست خواهد آمد.

نحوه حركت روي برف و يخ

بسيار بهتر است كه نحوه حركت روي برف و يخ را فرا بگيريم تا از سقوط و لغزش جلوگيري كنيم تا اينكه بخواهيم در ترمز كردن با كلنگ مسلط شويم.

شما ترجيح مي‌دهيد در صعود با چه كسي هم طناب باشيد؛ كوهنوردي كه هرگز سقوط نمي‌كند يا كسي كه استاد افتادن و ترمز كردن است؟! اينجا است كه آموختن دانش چگونگي استفاده از کلنگ و كرامپون ضروري به نظر مي‌رسد. و در مرحله بعد بايد استفاده از طناب، اسيلنک، پيچ يخ و … را در اين شرايط آموخت.

كلنگ

كلنگ ابزار پايه مورد استفاده براي يك كوهنورد در زمستان است. نكاتي كه در زير مي‌آيند جديدترين نتايج حاصل از تجربيات كوهنوردان بسياري هستند كه مي‌توانند بسيار مفيد باشند.

1- اندازه کلنگ می بایست متناسب با نوع برنامه و شیبی باشد که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد.
2- داشتن يك تسمه متحرك در دسته مفيد است تا بتوان در موقع لازم از آن استفاده كرد.
3- مطمئن شويد از كلنگ كوهنوردي استفاده مي‌كنيد نه تبر یخ. كلنگ كوهنوردي اغلب محوري صاف دارد كه سر با كمي خمش روي آن قرار گرفته است.

همچنين بايد اين مهارت را كه در چه جاهايي كلنگ لازم نيست و چگونه بايد آن را حمل كرد و در چه جاهايي ممكن است ناگهان لازم شود و نحوه حمل آن چگونه است آموخت.

 

بیشتر بخوانید : اصول گام برداري در کوهستان

 

كرامپون‌ها

دانستن اينكه وقت مناسب براي پوشيدن كرامپون و يا درآوردن آن چه موقع است نكته مهمي است كه مي‌تواند تأثير زيادي در صرفه‌جويي وقت و راحتي بيشتر داشته باشد و همچنين از وقوع حوادث نامطبوع جلوگيري كند.

خيلي مهم است كه در هنگام برپا داشتن كرامپون همه سطح پا روي زمين قرار بگيرد تا بيشترين تعداد تيغه‌ها درگير شوند. عادت به اين كار اوايل سخت است چون اين امر گاهاً خلاف آن چيزي است كه ما در شيب‌ها بدون كرامپون انجام مي‌دهيم. دوره آموزش فرصت خوبي براي عادت كردن به اين وضعيت جديد است. البته تكنيك‌هاي گوناگوني همچون تكنيك آمريكايي، تكنيك فرانسوي و تكنيك استفاده از تيغه‌هاي جلو در استفاده از كرامپون وجود دارند.

پوشش و تجهيزات

اصول عمومي پوشش در اينجا هم صدق مي‌كنند، به آنها مسلط باشيد. اگر در تابستان عينك،‌ دستكش، كرم ضدآفتاب را فراموش مي‌كنيد در زمستان هرگز اين اشتباه را نكنيد.

 

بیشتر بخوانید : توصیه های ایمنی در صعودهای پاییز و زمستان

 

سرپناه‌هاي برفي

شرايط خاصي در زمستان هستند كه يك سرپناه برفي مثل خانه برفي، غار برفي و … مي‌تواند مفيدتر از يك چادر باشد و البته گرم‌تر آموختن چگونگي ساختن يك غار برفي در چنين شرايطي بسيار مهم است.

 

مترجم: فريدون فرقانی (انجمن پزشکی کوهستان)

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nejatgar.com/?p=16949
اشتراک گذاری:
سینا
نجاتگر :: حاصل سال ها تلاش تیم امدادی نجاتگر براي ارتقای مهارت های امداد و نجات شما
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد چرا كوهنوردان بايد دوره آموزش يخ و برف را بگذرانند؟

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.