به سایت نجاتگر در جشنواره مردمی وب و موبایل ایران رأی دهید. رای میدهم
به سایت نجاتگر در جشنواره مردمی وب و موبایل ایران رأی دهید. رای میدهم
0
0

تندر (رعد) چیست ؟

1430 بازدید

طبق تعریف، تندر صدای بلندی است که وقتی گازهای جو ناگهان بر اثر تخلیه شدن الکتریکی صاعقه گرم می شوند به گوش می رسد. تندر همچنین یک تصادم عظیم است که در انسان موجب می‌شود آدرنالین وارد سیاهرگ ها شده، بویژه وقتی که به دنبال یک صاعقه آزار دهنده باشد.

رعد از یک سری ارتعاشات صوتی تشکیل شده که بر اثر صاعقه به وجود می آید، شما همیشه رعد را بعد از برق صاعقه می شنوید و این علت دارد.

برق صاعقه با سرعت نور حرکت می کند یعنی حدود ۳۰۰ هزار کیلومتر در ثانیه با یک مایل در ۳/۵ میلیونیم ثانیه. اما صوت در مقایسه با سرعت نور، حرکتی لاک پشتی دارد، یعنی فقط ۱۰۸۸ فوت در ثانیه یا یک مایل در حدود ۵ ثانیه.

برای پیدا کردن فاصله صاعقه از محلی که در آن قرار دارید کافی است تعداد ثانیه های بین زمانی که برق را می بینید و وقتی که صدای رعد را می شنوید، بشمارید، اگر این عدد را بر پنج تقسیم کنید، فاصله بر حسب مایل به دست می آید. (هر مایل معادل حدودا ۸/۴ ثانیه است).

به این ترتیب فاصله تقریبی بین شما و صاعقه ای که دیده اید، به دست می آید. گوش شما تازه دارد صدای قسمت های دیگر تخلیه الکتریکی را می شنود که برق تندر بعدی را می بینید ، صدای قسمتی از صاعقه که به شما نزدیک تر است زودتر شنیده می شود و قسمت دورتر، دیرتر.

 

 صاعقه چیست؟

صاعقه، نوعی تخلیه الکتریکی است که برای ایجاد تعادل بین بارهای مثبت و منفی درون یک ابر، بین دو ابر، یا بین ابر و زمین تولید میشود.

بار منفی پائین ابر جذب بار مثبت سطح زمین می شود این بار روی اجسام واحد یا بلند ، همچون درختان و ساختمان های بلند شدیدتر است، وقتی اختلاف بین این بارها به قدر کافی زیاد می شود خواص عایق بندی معمولی هوا از بین رفته و صاعقه ایجاد می شود.

آنچه به صورت برق ناگهانی به چشم انسان می خورد، در واقع، حاصل یک سری حوادث پیچیده است. نخست ، تخلیه الکترون ها از ابر اتفاق می افتد که معمولا نامرئی است. این حرکت رو به پائین و دارای الکتریسیته منفی است که موجب تخلیه الکتریسته مثبت از سطح زمین می شود.

این بار الکتریکی دوم به بالا حرکت می کند تا با باری که پایین می آید برخورد کند و این همان وقتی است که برق الکتریسیته را که به عنوان صاعقه می شناسیم، مشاهده می کنیم که ظرف شاید ۱/۱۰۰۰ ثانیه از زمین به طرف ابر می رود مرحله نهایی در فرایند ایجاد صاعقه، «انتقال بار در جهت عکس» است.

در حین صاعقه، نه تنها زمین بار الکتریکی مثبت دارد بلکه هر چه روی آن است نیز بار الکتریکی مثبت دارد به احتمال زیاد صاعقه به بلندترین جسم موجود در منطقه برخورد می کند چه یک ساختمان باشد چه یک درخت یا شخصی که به تنهایی در یک مزرعه ایستاده است.

 

ایمنی در برابر صاعقه

صاعقه ۱۲۵۰۰۰۰۰۰ ولت برق دارد. این مقدار برق برای روشن کردن یک لامپ ۱۰۰ وات به مدت بیش از سه ماه یا برای مصدومیت جدی یا کشتن یک نفر کافی است. در موقع بروز صاعقه باید مواظب بود.

وقتی در معرض صاعقه قرار گرفتید به نکات ایمنی زیر توجه کنید:

– در داخل منزل بمانید یا به داخل منزل بروید اگر صدای صاعقه را شنیدید، بیرون نروید مگر اینکه واقعا ضروری باشد توجه کنید که با شمردن تعداد ثانیه های بین برق و صدای رعد و تقسیم آن بر ۵، می توانید فاصله خود از صاعقه را (بر حسب مایل) به دست آورید.

– از هر چیری که رسانای برق است دور شوید. این شامل اجاق گاز، رادیاتور، بخاری، لوله های فلزی ، دستشویی فلزی و تلفن نیز می‌باشد .

– از وسایل الکتریکی متصل شده به پریز، همچون سشوار، مسواک برقی، یا ریش تراش برقی استفاده نکنید. اگر صاعقه به خانه شما برخورد کند اینها می توانند برق آن را به شما منتقل سازند.

– در موقع توفان، از تلفن استفاده نکنید، صاعقه ممکن است به خطوط تلفن در بیرون از منزل اصابت کند.

– اگر در داخل اتومبیل در حال حرکت هستید از آنجا بیرون نیایید. اتومبیل ، شما را در برابر صاعقه به خوبی محافظت می کند.

– از اجسام فلزی در فضای آزاد همچون قلاب ماهیگری و میله فلزی دوری کنید.

– اگر در آب هستید از آب بیرون بیایید این شامل خارج شدن از قایق های کوچک روی آب نیز هست.

– اگر در فضای آزاد هستید برای حفاظت در برابر صاعقه سرپناهی را جستجو کنید! بهترین سرپناه، ساختمان است ولی اگر بنایی پیدا نکردید، می توانید به درون یک غار، گودال یا دره پناه ببرید. درختان پوشش خوبی برای صاعقه ایجاد نمی کنند! درختان بلند صاعقه را به سوی خود جلب می کنند.

– اگر نتوانستید سرپناهی پیدا کنید از بلندترین شئ در محلی که هستید دور شوید و اگر در نزدیکی شما فقط درختان پراکنده یافت می شود بهترین راه برای حفاظت از خودتان این است که در فضای آزاد دولا دولا رفته و به اندازه دو برابر ارتفاع درختان پراکنده از آنها فاصله بگیرید.

– هر وقت بار الکتریکی را حس کردید وقتی که موهای سرتان سیخ سیخ شد یا در پوست خود احساس مور مور کردید ممکن است صاعقه شما را بزند فورا روی زمین دراز بکشید.

 

در صورت برخورد صاعقه به فرد:

– اشخاص صاعقه زده ، جریان برق در بدن خود ندارند و می توان با خیال راحت به آنها دست زد.

– درخواست کمک کنید، شماره آتش نشانی (۱۲۵) یا اورژانس (۱۱۵) را بگیرید.

– شخص مصدوم برق زده شده و ممکن است سوخته باشد هم در جایی که صاعقه زده و هم در جایی از بدن که برق از بدنش خارج شده است. در هر دو نقطه مزبور به دنبال سوختگی بگردید.

 – به مصدوم کمک های اولیه بدهید. اگر نفس او بند آمده است به او تنفس مصنوعی بدهید اگر قلبش از کار ایستاده است باید یک نفر آموزش دیده او را احیای قلبی کند.

پزشکان اتاق فوریت های پزشکی محل یکی از پیشرفته ترین سیستم های مراقبت قبل از مراجعه به بیمارستان در کشور را ارائه می دهند.

 

 

[alert type=”info”]منبع : Rescue121[/alert]

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://nejatgar.com/?p=699
اشتراک گذاری:
سینا
نجاتگر :: حاصل سال ها تلاش تیم امدادی نجاتگر براي ارتقای مهارت های امداد و نجات شما
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تندر (رعد) چیست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.