در پی وقوع زلزله ژاپن زمین جابجا شد و طول روزها کوتاه !!!

آشنایی با حوادث و بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله ، طوفان وآموزش های مربوط به مقابله با آن

در پی وقوع زلزله ژاپن زمین جابجا شد و طول روزها کوتاه !!!

پستتوسط montazer » يکشنبه اسفند ماه 22, 1389 8:08 pm

.
[align=center]در پی وقوع زلزله ژاپن/ زمین جابجا شد؛ طول روزها کوتاه شد[/align]

زلزله ژاپن پنجمین زمین لرزه پرقدرت دنیا از زمانی که دستگاههای لرزه نگاری وجود دارند معرفی شده است. این زلزله محور زمین را 10 سانتیمتر جابجا کرده است و به این ترتیب طول روزها کوتاهتر شده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، زلزله ای که در ژاپن رخ داد نه تنها خسارات جانی و مالی به این کشور آسیای شرقی وارد کرد بلکه محور زمین را حدود 10 سانتیمتر جابجا کرد.

به گفته ریچارد گروس ژئوفیزیکدان ناسا در اثر این جابجایی، سرعت چرخش زمین افزایش یافته و موجب شده است که 1.6 میکروثانیه از طول روزها کم شود. یک میکروثانیه برابر با یک میلیونیم ثانیه است.

براساس گزارش نیوساینتیست، شدت این زمین لرزه 8.9 ریشتری به حدی گسترده بود که گسل آن 40 متر حرکت کرد. طول این گسل 300 تا 400 کیلومتر و عرض آن 100 کیلومتر است.
در زلزله سال 2004 سوماترا محور زمین 7 سانتیمتر خطی و 2 میلیونیم ثانیه قوسی جابجا شد به میزان 6.8 میکروثانیه از طول روز کم کرد. در زلزله شیلی دسال گذشته محور زمین  حدود 8 سانتیمتر تغییر کرد.

تغییرات دستگاههای لرزه نگاری در زمان وقوع زلزله ژاپن

مهمترین دستگاههای لرزه نگاری دنیا در مراکز تحقیقاتی ژئوفیزیک از آلمان و اسکاتلند تا فرانسه و آمریکا در زمان وقوع زلزله 11 مارس ژاپن تغییرات امواج زمین را ثبت کردند که روزنامه لارپوبلیکا در گزارشی تصاویر این نقشه ها را منتشر کرد:
[align=center]

[/align]

پایگاه اینترنتی نجاتگر :: مدرسه الکترونیکی آموزشهای امداد و نجات
نماد کاربر
montazer
مدیر سایت
مدیر سایت

تاريخ عضويت: چهارشنبه شهريور ماه 27, 1386 1:00 am
تشکر کرده: 37 بار
تشکر شده: 23 بار
امتياز: 17823

Re

پستتوسط Ambulance » يکشنبه اسفند ماه 22, 1389 8:14 pm

.
من میگم چرا از دیروز تا حالا سرم داره گیج میره ... نگو زمین رو ریل در رفته ، درست نمیچرخه !!!!  :D

میگم حالا نکنه زمین جابه جا بچرخه با کله بریم تو خورشید ؟؟؟؟ شاخ به شاخ نشیم یه وقت ؟؟؟  :idea:

خوب که ما برگشتیم از اونجا ، اما از بچه ها ماجرا رو پرسیدم گفتن که اوضاع واقعا وخیمه ، چیزی شبیه به عذابه ، اوضاع تمام شهرهای ژاپن به هم ریخته هست ....  :?
من با دوستان در تماسم اگر خبر جدیدی داشتن حتما اینجا به اطلاع شما دوستانم میرسونم
نماد کاربر
Ambulance
كاربر فعال
كاربر فعال

تاريخ عضويت: دوشنبه مهر ماه 22, 1386 12:00 am
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 3 بار
امتياز: 651

پستتوسط Mohamad_jerzy » يکشنبه اسفند ماه 22, 1389 8:30 pm

ایشالله که درست بشه و همه چیز برگرده سر جاش به زودی...
منم گفتم از صبح تاحلا گشنمه!! احتمالا بخاطر همون ریل و اینا هست..
خوب ، احتمال شاخ به شاخ شدن کمه چون پشت زمین نوشته : همه از من میترسن من از نیسان! :دی lol
After the first glass, you see things as you wish they were. After the second, you see things as they are not. Finally, you see things as they really are, which is the most horrible thing in the world."   --Oscar Wilde.
نماد کاربر
Mohamad_jerzy
مدیر انجمن کوهستان
مدیر انجمن کوهستان

تاريخ عضويت: سه شنبه خرداد ماه 4, 1388 12:00 am
تشکر کرده: 3 بار
تشکر شده: 9 بار
امتياز: 1750

بازگشت به حوادث و بلایای طبیعی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان