آموزش تخمین مسافت

هنرهای زندگی در شرایط سخت و بقا در حیات ، آموزش های ویژه امدادگران بسیجی و نظامی ، امدادگران در صحنه های نبرد و ...

آموزش تخمین مسافت

پستتوسط sb125 » سه شنبه آذر ماه 19, 1387 5:10 pm

[align=center]آموزش روش های ویژه تخمین مسافت[/align]

سلام دوستان خوب . در اینجا سعی کردم آموزشی در مورد روشهای تخمین مسافت رو درج کنم. خودتون بهتر ميدونيد که مبحث تخمين مسافت فقط به درد نظاميا نميخوره. بلکه همه اقشار بهش احتياج پيدا ميکنن ، مخصوصا امدادگران عزیز . :wink:

وقتي ميرين پيک نيک يا شکار يا ماهيگيري گاهي اوقات لازمه فاصله خودتون تا هدف يا فاصله بين دو نقط ( مثلا دو تا کوه ) رو اندازه بگيرين. در اين صورت حتما حسرت ميخورين که چرا اين مقاله رو نخوندين.  اين مبحث يه کم دشواره و من سعي کردم مطالب مشکل رو حذف کنم و براي هر مطلب يه مثال عيني بيارم تا درکش راحت تر بشه. اول يه توضيح کوچيک.

بعضي افراد مبتدي و غير حرفه اي فکر ميکنن که با وجود دستگاههاي مسافت ياب ليزري يا جي پي اس ديگه نيازي به دونستن اطلاعات پايه اي اين علم ندارن. اين حرف خيلي سطحي و غير عاقلانه هست. به چند دليل. شما نميدونين در وضعيت جنگي با چه موانع و مسائلي روبرو هستين. ممکنه مجروح بشين ، دستگاهتون خراب بشه ، تو جنگ الکترونيک گرفتار بشين يا هر مساله ديگه اي. در اين حالت بايد بتونيد از روشهاي ابتدايي مشکلات خودتون رو رفع کرده و ماموريت رو با موفقيت پشت سر بذارين. گذشته از اون سيستم جي پي اس متعلق به آمريکاست.

فکر کنم همين توضيح کافي باشه. اگه کافي نيست بيشتر براتون توضيح ميدم. وقتي شما دستگاه مکان ياب رو روشن ميکنيد قبل از هر کاري مختصات دقيق شما به ماهواره اعلام ميشه و اگر مشکل امنيتي نباشه دستگاه بهتون خدمات ميده. جالب اينجاست که بدونيد تمام مرز سرزميني ايران از نظر آمريکا مشکل امنيتي داره! و در اين حالت دستگاه شما با ضريب خطاي خيلي زيادي اطلاعات ميده. آقاي ميلاني که يه ايرانگرده يه بار گفت که اين دستگاه تو ايران 10 متر خطا داره. اين خيلي خوش بينانه بود. چون من يه بار اين دستگاه رو آزمايش کردم. يه گراي مشخص (دانشگاه تهران) رو در نظر گرفتيم. من با جي پي اس رفتم و دوستم با قطب نما و نقشه. باورتون نميشه. دستگاه مکان ياب 600 (ششصد) متر اشتباه کرد. دوباره امتحان کرديم باز همون شد.

حالا فرض کنين ما با آمريکا وارد جنگ بشيم (دفاع) در اين صورت شک نکنين که دستگاههاي مکان ياب در همه جاي ايران کور ميشه. راضي شدين.
پس ديگه خيلي به تکنولوژي اعتماد نکنين.

حالا مبحث تخمين مسافت:

تخمين مسافت در يه تعريف کلي تعين فاصله تقريبي بين دو نقطه هست.

منظور از تخمين مسافت:

1- بستن درجه مناسب روي سلاح به منظور نشانه روي ( اين کاربرد براي يه تک تيرزن حکم مرگ و زندگي داره. اگه هدف رو اشتباه بزني حتما هدف بعدي خودت هستي )
2- ارائه گزارش اطلاعات به رده مافوق ( مثل ديده بان توپخانه)

!!! نکته:

مواردي که مسافت کمتر از مقدار واقعي ديده ميشه:

1- زماني که هوا زياد روشن باشد ( ظهر ها )
2- آفتاب از پشت سر شما بتايد (هدف خيلي روشن باشد )
3- زاويه ديد از پايين به بالا باشد (وقتي به قله کوه نگاه ميکنيد)
4- هدف روي سطح هموار باشد ( مثل دشت و کوير )

مواردي که مسافت بيشتر از مقدار حقيقي به نظر برسد:

1- هوا نسبتا تاريک باشد ( هنگام طلوع و غروب خورشيد)
2- آفتاب از روبرو بتايد
3- زاويه ديد از بالا به پايين باشد
4- زمينه پشت هدف ، تيره باشد

روشهاي تخمين مسافت:

1- تخمين مسافت به وسيله نقشه : اندازه دو نقطه روي نقشه را به سانتيمتر در نظر بگيرين. بعد اون عدد رو ضربدر مخرج مقياس کنين. عدد حاصل فاصله دو نقطه به سانتيمتر ميشه. خوب مسلمه که اگه 5 رقم اعشار ازش جدا کنين فاصله به کيلومتر بدست مياد. دقت کنين اين نقشه هايي که تو مغازه ها ميفروشن اصلا دقيق نيست. چون در اين صورت خربکارها ميتونستن به راحتي مختصات نقاط حساس مثل پادگانها و نيروگاهها رو در بيارن. اين نقشه ها معمولا 50 متر خطا دارن. سعي کنين نقشه هاي رسمي وزارت دفاع رو گير بيارين ! ( البته اگه تونستين ).

2- استفاده از يگان صد متري : اين کار فقط با تمرين بدست مياد شما بايد يه مسافت صد متري رو علامت بذارين. بعد با تمرين زياد ياد بگيرين که صد متر در هر جايي چقدر ميشه ( سربالايي ، سر پاييني ، زمين هموار ، مسافت هوايي) بعد ميتونيد با اين ترفند حدس بزنين فاصله دو نقطه حدودا چقدر ميشه. البته اين روش تا 500 متر دقيق عمل ميکنه. اين روش شايد خيلي مسخره به نظر بياد ولي به باور کنين کارآمد ترين روشه!

3- استفاده از نور و صدا ( مثل محل تقريبي توپخانه دشمن): سرعت نور حدودا 300000 کيلومتر بر ثانيه و سرعت صوت 330 متر بر ثانيه هست. از اختلاف سرعت نور و صدا ميشه فاصله منبع نور رو از خودمون حدس بزنيم. وقتي آتش دهانه توپخونه يا سلاح رو ديديم به صورت ثانيه اي شروع به شمردن کنين. (1001 ،1002 ،1003 ،1044 ، ...) وقتي صدا رو شنيديد شمارش رو قطع کنين. حالا عدر ثانيه رو در عدد 330 ضرب کنين. عدد حاصل فاصله اون نقطه تا شما به متره. مثلا اگر فاصله بين ديدن نور تا شنيدن صدا ، 3 ثانيه شد يعني اينکه فاصله شما تا هدف 990 متره. فقط دقت کنين موقع شمارش ثانيه اگه به 1010 رسيدين دوباره از اول بشمرين تا اشتباه نکنين.

4- استفاده از شکل ظاهري يه سرباز : اين روش واقعا سرگرم کننده هست و حتي تو زندگي عادي هم کاربرد داره. شما با نگاه کردن به شخصي که به شما نزديک يا دور ميشه ميتونيد حدس بزنيد فاصله اش تا شما چقدره.

الف) در صد متري نفر کاملا قابل تشخيصه و شما ميتونيد صورت اونو بشناسين.
ب) در 200 متري تجهيزات انفرادي مثل سينه خشاب ، سرنيزه، قمقمه ، کيف نارنجک و ... قابل تشخيصه اما صورت شخص واضح نيست.
ج) در 300 متري رنگ لباس و نوع سلاح قابل تشخيصه.
د) در 400 متري سر جداي از بدن ديده ميشه! ولي حرکات دست و پا کاملا مشخصه.
ه) در 500 متر سر مثل يه نقطه چسبيده به بدن ديده ميشه و عملا گردني وجود نداره. تقريبا مثل حرف
و) در 600 متري سر و بدن در امتداد يک خط و قسمت پايين بدن عريض تر به نظر ميرسه. شبيه يه خط عمودي که پايينش عرض تره.
در مسافت هاي بالاتر چون ضريب خطا خيلي زياده ديگه اين روش جواب نميده

5- ميليم (milliem )  اين روش براي تخمين مسافت عرضي کاربرد داره. يک ميليم زاويه رويت يک جسم يک متري در فاصله هزار متره. يعني جسم يک متري را اگر از فاصله هزار متري نگاه کنيم يه زاويه از چشم ما به دو سر جسم بوجود مياد که يک ميليم است. ( خيلي که سخت نبود). خيلي به مفهوم اين تعريف ئقت نکنين. يه راست ميريم سر مسايل کاربردي

شما در اين حالت بايد فاصله دو هدف بر حسب ميليم رو با انگشت محاسبه کنين. به اين صورت:
انگشت سبابه 30 ميليم رو پوشش ميده
انگشت بزرگ 40 ميليم
انگشت انگشتر 30 ميليم
انگشت کوچک 20 ميليم
چهار انگشت با هم 125 ميليم
مشت 180 ميليم
يک وجب 300 ميليم

( البته دقت دارين که اين اعداد همه تقريبيه و يه نيروي حرفه اي با توجه به اندازه دست خودش ميليم ها رو محاسبه ميکنه.)

طريقه محاسبه:
اول از همه بايد سعي کنين بين دو هدف وايسين
بعد بايد ببينيد فاصله دو هدف با هم چند ميليم ميشه. (فاصله رو دقيقا با انگشت پوشش بدين)
براي يک هدف با اين روش فقط ميشه طول هدف رو حساب کرد. مثلا طول تانک.
بعد از اين فرمول ميتونيد فاصله رو پيدا کنين.

[align=center][/align]

مثلا فرض کنين فاصله دو هدف فرضي ما که سنگر فرماندهي و انبار مهماته 30 ميليم محاسبه شد. حالا به راحتي ميشه فهميد فاصله شما تا اين دو هدف تقريبا 60 متره.

[align=left]منبع نوشته : وبلاگ آموزشهای ویژه نظامیان[/align]

نماد کاربر
sb125
همکار سايت
همکار سايت

تاريخ عضويت: پنج شنبه شهريور ماه 28, 1386 1:00 am
تشکر کرده: 6 بار
تشکر شده: 8 بار
امتياز: 4770

بازگشت به هنرهای نظامی و نیمه نظامی (ویژه امدادگران بسیج)

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان