نشانه های خطرناک ضربه به شکم

از شما امدادگران، بسیجیان و دوستان گرامی تقاضا می شود کلیه مباحث مربوط به آموزش های امداد و کمک های اولیه را در این قسمت قرار دهید.

نشانه های خطرناک ضربه به شکم

پستتوسط montazer » شنبه آذر ماه 26, 1390 8:42 am

.     

نشانه های خطرناک ضربه به شکم

     
فرض کنید فرزندتان از مدرسه به خانه رسیده و شما به استقبال او می روید، اما او را مثل همیشه شاد و سرحال نمی بینید. علت را جویا می شوید، متوجه می شوید در مدرسه در حین بازی فوتبال ضربه ای به شکم او وارد شده است، رنگ او پریده و از درد شکم شکایت دارد. در این زمان چه می کنید؟

در ضربات وارده به شکم و پهلوها، درد، ضعف، رنگ پریدگی، کاهش فشار خون، کبودی شکم، احتباس ادرار، تغییر رنگ ادرار و در نهایت کاهش سطح هوشیاری از جمله نشانه های خطرناکی هستند که نیاز به فوریت های پزشکی دارند. معمولا در آسیب های شکمی، ضرب دیدگی کلیه ها، علائم خیلی شدیدی ندارند، ولی عوارض زیادی دارند. پارگی مجرای ادرار بسیار پرعارضه است و پارگی احشای توخالی شکم از خطرات بالقوه ای است که در صورت بروز، مصدوم باید هرچه سریع تر تحت اعمال جراحی قرار گیرد.● چه باید کرد؟

۱ ـ مصدوم را به پشت بخوابانید و قسمت های مختلف شکم او را به آرامی با نوک انگشتان فشار دهید و به دنبال درد، حساسیت به لمس، سختی یا سفتی عضلانی در شکم او باشید. شکم طبیعی، نرم است و حساس به فشار و لمس نیست.

۲ ـ اگر یکی از علائم فوق را مشاهده کردید منتظر استفراغ مصدوم باشید. او را به پهلو بخوابانید تا مواد خارج شده از معده موجب انسداد مجاری تنفسی نشود.

۳ ـ به مصدوم آب یا غذا ندهید، اگر مصدوم دچار خونریزی داخل شکمی باشد به دلیل خون از دست رفته بزودی تشنه می شود. در صورتی که به او آب داده شود جریان خون به سمت دستگاه گوارش منحرف شده و علاوه بر آن که بر شدت خونریزی داخل شکمی افزوده می شود، حجم خون موجود در مغز، قلب و کلیه ها برای تامین خون سراسر بدن به حداقل رسیده و فرد دچار نارسایی در عملکرد این اعضا می شود. بنابراین بهترین کار برای رفع تشنگی مصدوم، مرطوب کردن مکرر دهان و لب های اوست. بگذارید مصدوم پارچه تمیزی که در آب خیس شده را بمکد تا عطش او به حداقل برسد.

۴ ـ اگر در شکم مصدوم ، شیئی فرورفته باشد، هرگز آن را درنیاورید. با یک پانسمان حجیم یا پارچه ای تمیز در اطراف شیء آن را در محل خود ثابت کنید.

۵ ـ معمولا در برخی تصادفات رانندگی احتمال پاره شدن شکم و بیرون زدن روده ها وجود دارد؛ دیدن این صحنه اگرچه برای ناظر حادثه بسیار ناراحت کننده است، ولی باید بدانید که این جراحت خطر چندانی برای مصدوم ندارد. مهم ترین اقدام آن است که مصدوم را طوری قرار دهید که سر و شانه هایش کمی بالاتر از بدن قرار گیرد.

۶ ـ هرگز سعی نکنید که روده ها را داخل شکم برگردانید، چراکه با این کار،عفونت یا آسیب بیشتری به روده ها وارد می شود. فقط روی جراحت را با پانسمان یا پارچه تمیز بپوشانید و از اعمال فشار خودداری کنید. برای آن که ناحیه آسیب دیده گرم بماند، بهتر است روی پانسمان یک حوله یا پوشش گرم بیندازید و از اورژانس ۱۱۵ کمک بخواهید.
     


روزنامه جام جم - با تغییر و تلخیص توسط نجاتگر
پایگاه اینترنتی نجاتگر :: مدرسه الکترونیکی آموزشهای امداد و نجات
نماد کاربر
montazer
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست ها : 606
تاريخ عضويت: چهارشنبه شهريور ماه 27, 1386 1:00 am
محل سکونت: شیراز
تشکر کرده: 37 بار
تشکر شده: 23 بار
امتياز: 17823

پستتوسط mahdi127 » يکشنبه دي ماه 4, 1390 11:59 am

montazer نوشته است:     
۵ ـ معمولا در برخی تصادفات رانندگی احتمال پاره شدن شکم و بیرون زدن روده ها وجود دارد؛ دیدن این صحنه اگرچه برای ناظر حادثه بسیار ناراحت کننده است، ولی باید بدانید که این جراحت خطر چندانی برای مصدوم ندارد. مهم ترین اقدام آن است که مصدوم را طوری قرار دهید که سر و شانه هایش کمی بالاتر از بدن قرار گیرد.

۶ ـ هرگز سعی نکنید که روده ها را داخل شکم برگردانید، چراکه با این کار،عفونت یا آسیب بیشتری به روده ها وارد می شود. فقط روی جراحت را با پانسمان یا پارچه تمیز بپوشانید و از اعمال فشار خودداری کنید. برای آن که ناحیه آسیب دیده گرم بماند، بهتر است روی پانسمان یک حوله یا پوشش گرم بیندازید و از اورژانس ۱۱۵ کمک بخواهید.یک مورد خیلی مهم در پانسمان جراحت های شکمی و بیرون ریختگی محتویات شکم، مرطوب نگه داشتن پانسمانه. یعنی ضروریه که بعد از پانسمان محل تحت هیچ شرایطی اجازه ندید پانسمان خشک بشه چراکه خشک شدن پانسمان مساویه با خشک شدن اندام های در تماس با پانسمان و در نهایت صدمه های جدی به اندام ها.

برای مرطوب نگه داشتن پانسمان (در صورت وجود) سرم شستشو بهترین گزینه است و در صورت نبود آب جوشیده خنک شده.

برای نویسنده این مطلب mahdi127 تشکر کننده ها:
montazer (شنبه بهمن ماه 22, 1390 6:12 pm)
رتبه: 33.33%
 
نماد کاربر
mahdi127
کاربر جدید
کاربر جدید
 
پست ها : 4
تاريخ عضويت: يکشنبه دي ماه 3, 1390 12:00 am
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 3 بار
امتياز: 93


بازگشت به آموزش کمک های اولیه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان