بیوتروریسم چیست ؟

مطالب مربوط به حملات اتمی،شیمیایی ،میکروبیولوژی و راههای دفاع از این حملات را در این قسمت قرار می گیرد.

بیوتروریسم چیست ؟

پستتوسط montazer » پنج شنبه آبان ماه 19, 1390 1:26 pm

.
بیوتروریسم چیست ؟

مفهوم واقعی حمله بیولوژیک این است که به وسیله انتشار عمدی ، عامل یا عوامل بیولوژیک ، یک همه گیری در جمعیت مورد نظر به وجود آورند . سلاح بیولوژیک اسلحه ای  است که عامل بیولوژیک را به منطقه مورد نظر منتقل می کند و سپس باعث انتشار آن می شود .

باید توجه داشت که در حملات بیولوژیک اصل بر غافلگیری و عملیات مخفیانه است ؛ بنابر این در بیشتر حملات استراتژیک و تاکتیکی عوامل بیولوژیک به صورت آئروسل استفاده می شوند. به همین دلیل تنفس و استنشاق مهمترین راه ورود عوامل بیولوژیک به سیستم بدن افراد و به دنبال آن ایجاد بیماری خواهد بود .

با این حال اگر چه سایر راه های انتقال عوامل در درجه دوم اهمیت قرار دارند ، اما در برخی از شرایط این راهها نیز بسیار با اهمیت تلقی می گردند .

برای اینکه انتشار عوامل بیولوژیک به صورت موثر و موفقیت آمیز در یک منطقه صورت پذیرد پارامتر های گوناگونی در انتشار عوامل به صورت آئروسلها دخیل است که در ادامه به آنها اشاره می شود .

به طور کلی استفاده از موجودات ذره بینی یا فراورده های جانداران و یا استفاده از جانوران به عنوان ناقل در اقدامات خصمانه ، سلاح بیولوژیک نامیده می شود .ارگانیسم های زنده از هر منشا که باشند و یا مواد عفونت زای مشتق از آنها که باعث ایجاد بیماری و یا مرگ انسان ها ، حیوانات و گیاهان شوند ، می توانند به عنوان عوامل بیولوژیک به کار روند و اثرات آنها به قابلیت تکثیر آنها در انسان ، حیوان و گیاه مورد حمله بستگی دارد .

هرچند این تعریف ، تعریف کاملی از عوامل بیولوژیک نیست ، چرا که در بعضی از ویروسها به قدرت تکثیر آنها ارزشمند نیست بلکه آنها سیتوتوکسیک هستند و سلول میزبان را می کشند و یا با روش های مهندسی ژنتیک می توان ژنوم حاوی اطلاعات سنتز مواد سمی را داخل یک ارگانیسم بی ضرر یا کم ضرر قرار داد و از این طریق سبب آسیب رساندن به میزبان شد ؛ بنابراین در تعریف عامل بیولوژیک باید گفت که اثر این عوامل به قابلیت تکثیرشان در میزبان بستگی دارد .

در اینجا لازم به ذکر است که محصولات غیر زنده مانند توکسین ها که مولکول های شیمیایی ( پروتئینی و غیر پروتئینی ) از منشان میکروارگانیسم ها (باکتری ها ، قارچ ها و الکل ها ) یا جانوران و گیاهان می باشند در بدن قدرت تکثیر ندارند ولی می توانند سبب آسیب زایی در میزبان گردند .

هرچند این محصولات از نظر ماهیت جزو سلاح های شیمیایی شمرده می شوند ولی از نظر منشا چون از عوامل بیولوژیکی نشات می گیرند جزء سلاح های بیولوژیکی محسوب کی گردند ( بیرجر،۱۸۸۶)

منبع مطلب:
bioterrorism.blogfa.com


پایگاه اینترنتی نجاتگر :: مدرسه الکترونیکی آموزشهای امداد و نجات
نماد کاربر
montazer
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست ها : 606
تاريخ عضويت: چهارشنبه شهريور ماه 27, 1386 1:00 am
محل سکونت: شیراز
تشکر کرده: 37 بار
تشکر شده: 23 بار
امتياز: 17823

بازگشت به دفاع اتمی و شیمیایی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان