هرگز در خانه پنی سیلین تزریق نکنید

توضيحاتي راجع به داروها ، موارد مصرف و عوارض آنها

هرگز در خانه پنی سیلین تزریق نکنید

پستتوسط montazer » شنبه بهمن ماه 23, 1389 10:28 am

.          
     
هرگز در خانه پنی سیلین تزریق نکنید
     

چندی پیش در خبرها آمده بود ۳ نفر از شهروندان ساکن یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، که گفته می شود به سرماخوردگی دچار شده بودند، بعد از تزریق آمپول «پنی سیلین» جان خود را از دست داده اند...

یکی از جان باختگان، جوانی ۱۸ساله بوده که به علت سرماخوردگی به پزشک مراجعه کرده و بعد از تزریق پنی سیلین، جان خود را از دست داده است. جوان دیگری نیز چند ساعت بعد از تزریق پنی سیلین، جان خود را از دست داد و فرد سوم نیز بعد از سرماخوردگی، پنی سیلین تزریق کرده و در نهایت فوت کرده است. اگر چه پس از انتشار این خبر، مراکز متعددی آن را تکذیب کردند و مرگ این شهروندان را مرتبط با پنی سیلین ندانستند اما تزریق پنی سیلین ناگفته های مهمی در خود دارد که در گفت و گویی با دکتر عبدالمجید چراغعلی، متخصص داروشناسی و استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه ا... به آن پرداخته ایم.▪ آقای دکتر! از دید داروشناسی، پنی سیلین چه نوع دارویی است؟

پنی سیلین یک اسم عام است و نام یک داروی خاص نیست. ما فرآورده های متعددی داریم که در مجموعه خانواده پنی سیلین قرار می گیرند و اسامی متفاوتی مانند پنی سیلین G، پنی سیلین ۳ ۳ ۶، پنی سیلین یک میلیون و دویست و.... دارند. خانواده پنی سیلین یک گروه دارویی از خانواده آنتی بیوتیک ها هستند و جزو داروهای مهم محسوب می شوند. این آنتی بیوتیک ها از خانواده قارچ ها تولید می شوند و عمدتا علیه میکروب های گرم مثبت عمل می کنند.▪ به چه علت دائما تاکید می شود که تزریق پنی سیلین در مراکز درمانی انجام شود؟

پنی سیلین از نظر بروز عوارض جانبی در مقایسه با داروهای دیگر داروی بسیار سالمی است و عوارض بسیار کمی ایجاد می کند اما ۲ عارضه مهم دارد؛ یکی از این عوارض، درد هنگام تزریق و دوم این که در بعضی از افراد می تواند شوک آلرژیک ایجاد کند. در واقع به بروز واکنش های آلرژیک منجر می شود. به همین دلیل بعضی از افراد نسبت به پنی سیلین حساسیت دارند بنابراین وقتی پنی سیلین تزریق می کنند حتی زمانی که پنی سیلین های خوراکی می خورند دچار واکنش های آلرژیک می شوند. البته در بسیاری از موارد این واکنش ها خطرناک نیست. به عنوان نمونه فرد دچار خارش، کهیر و... می شود. اما گاهی نیز این واکنش ها خطرناک می شود و شوکی می دهد که اصطلاحا به آن شوک ناشی از پنی سیلین می گویند. ابتلا به این شوک ممکن است به مرگ منجر شود. به همین دلیل تاکید می شود که داروهای خانواده پنی سیلین فقط و فقط در مراکز درمانی تزریق شود.▪ چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به این حساسیت قرار دارند؟

مشخص نیست. هیچ راهی برای تشخیص و شناسایی این حساسیت وجود ندارد تا بتوانیم بگوییم در کودکان بیشتر از بزرگسالان بروز می کند یا برعکس. همه افراد در معرض خطر ابتلا به حساسیت و شوک ناشی از پنی سیلین قرار دارند. ولی تعداد افرادی که به این شوک مبتلا می شوند خیلی کم است. البته آمارها تفاوت دارند اما بعضی ها می گویند ممکن است از هر ۱۰۰ هزار نفر یک نفر به این شوک مبتلا شود. در منابع دیگر آمارهای متفاوتی ذکر شده است. آنچه مهم است بدانید این است که شیوع این عارضه خیلی کم اما خطرناک است و باید آن را جدی گرفت.▪ مگر تستی که قبل از تزریق انجام می شود برای تشخیص حساسیت ناشی از تزریق پنی سیلین نیست؟


تست قبل از تزریق، ارزش درمانی زیادی ندارد. زمانی بحث بود که می توان با انجام تست متوجه حساسیت فرد به پنی سیلین شد. بعدها منابع علمی نشان داد همان میزانی از دارو هم که برای تست استفاده می شود، می تواند واکنش آلرژیک ایجاد کند. به همین دلیل انجام تست پیش از تزریق ارزش خاصی ندارد. به طوری که امروزه تست قبل از تزریق به هیچ وجه در کودکان انجام نمی شود. در بزرگسالان نیز انجام تست ارزش درمانی ندارد به خصوص روشی که در ایران انجام می شود.▪ چطور؟ مگر مشکلش چیست؟

انجام تست پنی سیلین پروتکل بسیار پیچیده ای دارد. به این صورت که ابتدا باید با مقادیر بسیار کم پنی سیلین، تست انجام شود. ۲۰ دقیقه بعد تست مجددا باید تکرار شود، پس از گذشت ۲۰ دقیقه از تست دوم، تست سوم با غلظت بیشتری باید انجام شود. اما در ایران همان بار اول مقداری از پنی سیلین را رقیق و زیر پوست تزریق می کنند و براساس آن تصمیم می گیرند که بیمار نسبت به پنی سیلین حساسیت دارد یا نه. این روش به هیچ وجه علمی نیست و یک کار بیهوده محسوب می شود.

[align=center]
[/align]

▪ اگر فردی تزریق پنی سیلین را در خانه انجام دهد و دچار عوارض ناشی از تزریق پنی سیلین شود اولین کاری که باید برای او انجام داد چیست؟

نه تنها پنی سیلین بلکه تمامی فرآورده های تزریقی به صورت عام و به خصوص خانواده پنی سیلین ها و آنتی بیوتیک ها نباید به هیچ عنوان خارج از مراکز درمانی تزریق شوند. این فرآورده ها فقط باید در جایی تزریق شوند که امکان مقابله با شوک وجود داشته باشد. به همین دلیل تمامی مطب ها، اورژانس ها، کلینیک هایی که واحد تزریقات دارند و... باید داروها و اکسیژن لازم برای ریکاوری کردن بیماری که دچار شوک شده را داشته باشند. اگر بیماری در خانه یا محلی که این امکانات وجود ندارد اقدام به تزریق کند کار بسیار خطرناکی کرده است و اگر اتفاقی برایش بیفتد حتما به مرگش منجر خواهد شد. به همین دلیل اگر بررسی کنید، می بینید بیمارانی که پس از تزریق پنی سیلین فوت کرده اند، کسانی بوده اند که خارج از مراکز درمانی و اکثرا در منزل تزریق شان انجام شده و سپس دچار شوک شده اند. تا اطرافیان بخواهند بیمار را به بیمارستان برسانند، کار از کار گذشته و بیمار فوت کرده است.▪ با توجه به سردشدن هوا خیلی ها به محض اینکه دچار گلودرد و گرفتگی صدا می شوند به فرض اینکه گلویشان چرک کرده اقدام به تزریق خودسرانه آنتی بیوتیک می کنند. چه توصیه ای برای این افراد دارید؟

راستش خسته شدیم از بس به مردم گفتیم خودسرانه دارو مصرف نکنند. به خصوص داروهای تزریقی. داروهای تزریقی بسیار خطرناک هستند. سهم عمده ای از عوارض جانبی و مرگ و میرها ناشی از مصرف داروها به شکل تزریقی است. بنابراین مصرف خودسرانه دارو بسیار خطرناک است ضمن اینکه اغلب سرماخوردگی ها از نوع ویروسی هستند و اصلا استفاده از آنتی بیوتیک فایده ای ندارد.▪ گفتید یکی از عوارض تزریق پنی سیلین درد زیاد آن است. در بعضی از مراکز هنگام تزریق از بی حس کننده ها برای کاهش درد استفاده می کنند. آیا این کار صحیح است؟

استفاده از بی حس کننده ها همراه با پنی سیلین در ترکیب دارو تاثیری ندارد اما آنچه مسوول تزریقات باید بداند این است که از میزان بسیار کمی از بی حس کننده ها هنگام تزریق پنی سیلین استفاده کند زیرا بی حس کننده ها هم خطرناک هستند و می توانند عوارض بسیار جدی ایجاد کنند. به همین دلیل توصیه می شود چه هنگام ساخت ترکیبات پنی سیلین و چه هنگام تزریق از مقادیر بسیار کم و در حد هزارم درصد از بی حس کننده ها استفاده شود.دکتر عبدالمجید چراغعلی متخصص داروشناسی - مصاحبه از سلامت (مریم منصوری)
پایگاه اینترنتی نجاتگر :: مدرسه الکترونیکی آموزشهای امداد و نجات
نماد کاربر
montazer
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست ها : 606
تاريخ عضويت: چهارشنبه شهريور ماه 27, 1386 1:00 am
محل سکونت: شیراز
تشکر کرده: 37 بار
تشکر شده: 23 بار
امتياز: 17823

بازگشت به داروها

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان