کمک های اولیه در دعواها و درگیری ها

از شما امدادگران، بسیجیان و دوستان گرامی تقاضا می شود کلیه مباحث مربوط به آموزش های امداد و کمک های اولیه را در این قسمت قرار دهید.

کمک های اولیه در دعواها و درگیری ها

پستتوسط montazer » جمعه آذر ماه 11, 1389 12:04 am

.
[align=center]کمک های اولیه در دعواها ، درگیری ها و زد و خوردها [/align]

سلام

امیدوارم اهل دعوا نباشید و همچنین امیدوارم که روزی روزگاری هم دعواتون نشه که منجر به بروز آسیب و یا صدمات جسمی بشه ، اما به هر حال زندگی شهری هست و فشارهای روانی بالا و ...

به هر حال اگر روزی شاهد دعوایی بودید و یا با مصدومین آن برخورد داشتید ، دانستن و رعایت نکات زیر ضروری است  :twisted:  


1) ضربه هایی که با چوب و چماق و مشت به بدن وارد می شوند اما موجب خون ریزی نمی شوند، ممکن است باعث بروز شکستگی یا خون ریزی داخلی شوند. تورم و کبودی و درد زیاد اندام می تواند نشانه شکستگی باشد.

2) در ضربه های غیرنافذ به قفسه سینه باید تنگی نفس را جدی گرفت. در این ضربه ها احتمال آسیب دیدگی پرده جنب و ریه ها و حتی شکستگی دنده ها وجود دارد؛ شکستگی اگر محدود به یکی دو دنده باشد و به اسکلت آسیب وارد نکند، خطر زیادی ندارد اما در مورد پنوموتوراکس (تجمع هوا بین پرده جنب) و هموتوراکس(تجمع خون بین پرده جنب)، بیمار لحظه به لحظه بدتر می شود و نیازمند اقدام فوری برای نجات جانش است.

3) در ضربه های شکم و پهلوها درد، ضعف و رنگ پریدگی و کبودی شکم، احتباس ادرار و تغییر رنگ ادرار می تواند نشانه خطرناکی باشد که نیاز فوری به مشاوره پزشکی دارد. معمولا ضرب دیدگی کلیه ها علایم خیلی شدیدی ندارد ولی عوارض زیادی دارد و باید با دقت بررسی شود. ضمن اینکه همراه این علایم، خون ریزی داخلی و پارگی مجرای ادرار که بسیار پرعارضه است نیز دیده می شود. پارگی احشای توخالی شکم هم از خطرات بالقوه دیگر است. درد و کبودی شکم و کاهش فشارخون، خودش را با رنگ پریدگی و کاهش سطح هوشیاری نشان می دهد. در صورت بروز هرکدام از این علایم مصدوم باید سریعا جهت اعزام به اتاق عمل آماده شود.

4) در صحنه حادثه، از دادن آب و غذا به مصدومان خودداری کنید. مصدومی که خون ریزی دارد به زودی تشنه می شود و در صورتی که به وی آب داده شود، جریان خون به سمت دستگاه گوارش او منحرف می شود و این مساله برای بیمار مضر است چون خون انسان محدود است. وقتی حجم زیادی از خون از دست برود برای جبران نیاز اندام های حیاتی مثل مغز و قلب و کلیه، گردش خون مناطق دیگر بدن مانند پوست و دستگاه گوارش به حداقل می رسد. وقتی چیزی خورده می شود به ناچار برای جذبش باید گردش خون بیشتری در دستگاه گوارش برقرار شود. ضمن اینکه این بیماران به احتمال زیاد نیازمند عمل جراحی هم می شوند و هرچه معده خالی تر باشد ریسک بیهوشی اورژانس پایین تر می آید.

5) ضربه های نافذی که با چاقو و قمه به بدن وارد می شوند معمولا بدون کمک های بیمارستانی درمان نمی شوند. در خون ریزی ها باید ابتدا به فکر بند آمدن خون ریزی بود. در خون ریزی های شریانی معمولا حجم زیادی خون از رگ خارج می شود. در چنین شرایطی باید تا قبل از رسیدن تیم نجات جلوی خون ریزی تا حد امکان گرفته شود چون می تواند در زمان کوتاهی بیمار را به شوک ببرد. خون ریزی های زیادی که همراه با فوران خون یا بیرون جستن خون با ریتم نبض دار است به احتمال زیاد شریانی هستند و باید بلافاصله با فشار دست مانع خون ریزی شد.

بستن اندام بالاتر از محل خون ریزی به منظور کاهش خون ریزی که در خیلی از فیلم ها دیده می شود، بالقوه کار خطرناکی است و برای همه زخم ها توصیه نمی شود ولی همین کار خطرناک در پاره ای از موارد ضروری است و ممکن است جان انسانی را نجات بدهد. فقط باید توجه داشت این کار برای هر خون ریزی ای مفید نیست و باید در خون ریزی های شریانی، آن هم با فشاری که بیشتر از فشار خون رسانی شریانی است انجام شود. بهتر است قبل از رسیدن به مرکز درمانی هر ۲۰ دقیقه یک بار باز و دوباره بسته شود تا اندام مبتلا از نرسیدن خون آسیب جدی نبیند.

6) در ضربه های نافذ گردن به بالا و قفسه سینه و شکم (کلا غیر از دست و پا) مصدوم حتما باید به بیمارستان منتقل شود. در ضربه های قفسه سینه باید مواظب تنفس بیمار بود. تا مطمئن نشده اید که به پرده جنب آسیبی وارد نشده، نباید زخم بسته شود. هرگونه آسیب به پرده جنب و قفسه سینه ممکن است موجب اختلال در تنفس شود. البته این اطمینان قبل از رسیدن به بیمارستان به دست نمی آید و باید هر ضربه چاقو به این ناحیه را بسیار جدی گرفت.

7) بعضی وقت ها لازم است برای مصدوم قبل از رسیدن تیم اورژانس، کارهایی انجام داد؛ مثل بند آوردن خون ریزی شریانی که پیشتر ذکر شد. در برخورد با مصدومان باید نهایت صرفه جویی را انجام داد. هرچه کار کمتری روی این دسته از بیماران قبل از ورودشان به بیمارستان انجام بپذیرد بهتر است چون عموما دستکاری توسط افراد ناوارد باعث بدتر شدن وضع می شود. قبل از هرچیز مطمئن شوید که بیمار می تواند نفس بکشد. دندان مصنوعی، آدامس، چاقو و هرچیز دیگر که در دهان بیمار است و مانع نفس کشیدنش می شود را خارج کنید.

8 ) در شکستگی ها، بهترین اقدام برای کمک به بهبود بیمار و کاهش درد، بی حرکت نگه داشتن اندام مبتلا تا رسیدن اورژانس است چون استخوان شکسته شده لبه های تیزی دارد و هرقدر تکان بخورد با برخورد به اطراف درد بیشتری ایجاد کرده و آثار بدی به جا می گذارد.

9) مصدومی را که ضربه به سر داشته و دچار اختلال هوشیاری شده ، به پهلوی راست بخوابانید تا در صورت استفراغ، محتویات شکم به راحتی خارج شده و وارد ریه اش نشود. استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و دوبینی از نشانه های ضربه مغزی هستند. توصیه می شود در فردی که ضربه به سر داشته، حتی اگر هیچ کدام از این علایم را ندیدید، فورا به اورژانس مراجعه کنید و آنجا منتظر بمانید چون پزشکان برای اطمینان از عدم آسیب به مغز نیازمند زمان هستند. گاهی خون ریزی های کوچک در مراحل اولیه در سی تی اسکن هم دیده نمی شوند و بعد از مدتی خودشان را نشان می دهند.

10) آشنایی با احیای قلبی تنفسی در هر جامعه ای واجب است و اگر بلد نیستید همین الان به فکر ثبت نام در کلاس های امداد و نجات باشید. اگر هم بلدید، تا وقتی مطمئن نشده اید که این کار برای مصدوم حتمی و ضروری است و قبل از رسیدن آمبولانس بیمار در خطر مرگ است، اقدام به ماساژ قلبی و تنفسی نکنید.

11) خارج کردن اشیای برنده مثل چاقو و قیچی و گلوله و... از بدن مصدوم خارج از اتاق عمل، کار اشتباهی است. اگر چاقوی دسته زنجان دوستتان در شکم کسی گیر کرد، صبر کنید تا جراح محترم، آن را به شما پس بدهد. اگر انگشت تان توسط شیء برنده ای قطع شد، آن را در محلول شست وشو (آب نمک رقیق) گذاشته و در دست دیگرتان بگیرید و بدون فوت وقت خودتان را به بیمارستان برسانید.

[align=left]
با تغییر و تخلیص از روزنامه سلامت[/align]


پایگاه اینترنتی نجاتگر :: مدرسه الکترونیکی آموزشهای امداد و نجات
نماد کاربر
montazer
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست ها : 606
تاريخ عضويت: چهارشنبه شهريور ماه 27, 1386 1:00 am
محل سکونت: شیراز
تشکر کرده: 37 بار
تشکر شده: 23 بار
امتياز: 17823

بازگشت به آموزش کمک های اولیه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان