آتش بي‌توجهي‌ها به جان دانش‌آموزان افتاده است

مطالب مربوط به آتش، گروههای آن و نحوه ی اطفاء حریق آنها در این بخش قرار دارد.

آتش بي‌توجهي‌ها به جان دانش‌آموزان افتاده است

پستتوسط montazer » يکشنبه آبان ماه 23, 1389 12:05 pm

.
[align=center]آتش بي‌توجهي‌ها به جان دانش‌آموزان افتاده است

گزارشی از وضعيت سيستم‌هاي گرمايشي مدارس
[/align]

[align=center][/align]

ماجراي غم‌انگيز صورت‌هاي سوخته و نفس‌هاي بند آمده دانش‌آموزان كم سن و سال، چندين سال است در فصل زمستان قلب‌ها را مي‌فشارد و قطرات اشك را ميهمان خانه چشمان مي‌كند؛ خانواده‌ها به دنبال مقصر مي‌گردند و در نهايت پرسش‌ها بي‌جواب مي‌ماند و حسرت‌ها بر دل.

چه كسي حتي فكرش را مي‌كرد كه بخاري نفتي كلاس مدرسه كوچك سفيلان با آن گرماي مطبوعش، درست در بيست و چهارمين روز از دي ماه سال 1383، آتش وجودش را به سوي "فاطمه، لاله، فرشته، زينب، پريسا، الهام، شمسي، رشيد، مهرشاد، محمد، ميثم، نوذر و جمال " روانه سازد و پيكر ظريفشان را معصومانه به درون خاك كشد.

دو سال بعد از اين حادثه تلخ و پيگيري‌ها از استاندارد نبودن سيستم گرمايشي اين مدرسه و هزاران اما و اگر، حادثه تلخ ديگري نيز رقم خورد و اين بار 8 دانش‌آموز دبستاني روستاي درودزن زيبايي‌شان را تقديم چراغ علاءالدين كردند.

از آن روز تاكنون، بارها و بارها بخاري نفتي يا چراغي در مدرسه‌اي آتش گرفته است و گاهي با هوشياري مدير و معلمان مدرسه و گاهي با خوش‌شانسي نبود دانش‌آموزان در كلاس به خير گذشته است؛ هر چند كه در اين مسير آسيب‌هايي نيز به معلم و مدير ناجي رسيده است.

و اين سؤال مطرح است كه چه روزي ماجراي تلخ آتش‌سوزي‌ها و جمع‌آوري بخاري‌هاي نفتي غير استاندارد به پايان مي‌رسد.


* رديفي در قانون بودجه با نام استانداردسازي سيستم‌هاي گرمايشي پيش‌بيني شد


علي كريمي فيروزجايي، رئيس كميته آموزش و پرورش كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» با اشاره به حادثه مرگ يك دانش‌آموز زاهداني در حادثه آتش‌‌سوزي در يك مجتمع شبانه‌روزي مي‌گويد: بخش زيادي از اين موضوع به سيستم‌هاي گرمايشي در مدارس مخصوصاً بخاري‌هاي غير استاندارد برمي‌گردد كه در سال‌هاي گذشته حتي منجر به فوت دانش‌آموزان و معلمان شده است.

وي ادامه مي‌دهد: امسال براي نخستين بار در كشور در قانون بودجه سال 89، رديفي تحت عنوان استانداردسازي سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي پيش‌بيني شد؛ البته در لايحه دولت 20 ميليارد تومان پيش‌بيني شده بود كه ما در مجلس در آن ايام، اين رقم را به 40 ميليارد تومان افزايش داديم.


*آموزش و پرورش بخاري‌هاي نفتي قطره‌ چكاني را جمع‌آوري كند


كريمي اظهار مي‌دارند: آموزش و پرورش مكلف است در گام نخست، بخاري‌هاي قطره‌ چكاني مدارس را كه بيشترين خطرات از آنها متوجه دانش‌آموزان است، تعويض كند و در دراز مدت نيز در مدارس، سيستم گرمايش مركزي را جايگزين كند البته در تمام مدارس جديد‌الاحداث اين موضوع رعايت مي‌شود.

وي اضافه مي‌كند: آموزش و پرورش پيش‌بيني كرده است كه با رقمي معادل 500 ميليارد تومان طي 5 سال تمام سيستم گرمايشي و سرمايشي مدارس استاندارد مي‌شود.


* استفاده از بخاري تفتي كاربراتوري در مدارس روستايي بخشنامه شد

مرتضي رئيسي، معاون عمراني وزير آموزش و پرورش در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا» اظهار مي‌دارد: ما نيز از اينكه بخش زيادي از مدارس كشور غيراستاندارد و فرسوده است، متأثريم؛ هرچند در طي پنج سال اخير اقدامات خوبي براي بهسازي مدارس به ‌ويژه از لحاظ سازه‌ها و تأسيسات مكانيكي آنها انجام داده‌ايم اما به هر حال اين مشكلات باقي است.

رئيسي تصريح مي‌كند: امسال نيز مانند سال‌هاي گذشته به تمام ادارات آموزش و پرورش و مدارس ابلاغ كرده‌ايم كه استفاده از سيستم‌هاي گرمايشي غيراستاندارد و بخاري‌هاي چكه‌اي ممنوع است و بايد ازسيستم‌هايي كه منبع تأمين حرارت آنها دور از دسترس دانش‌آموزان است و در مدارس روستايي نيز حداقل از بخاري‌هاي نفتي كاربراتوري، استفاده شود.


* 500 ميليارد تومان براي استانداردسازي سيستم‌هاي گرمايشي تمام مدارس نياز داريم

رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور از اختصاص رديف مستقل در بودجه سال 89 با عنوان "استانداردسازي سيستم‌هاي گرمايشي و سرمايشي مدارس " براي نخستين بار در تاريخ آموزش و پرورش خبر مي‌دهد و افزايد: اين اعتبار در ابتدا 40 ميليارد تومان بود كه در نهايت با كاهش اعتبارات عمراني به 28 ميليارد و 800 ميليون تومان رسيد و در رديف‌هاي بودجه امسال قيد شد.

وي خاطرنشان مي‌كند: آخرين اطلاعات ما اين است كه 50 درصد از اين اعتبارات بزودي ابلاغ مي‌شود و ما نيز پيگير سرعت وصول آن هستيم زيرا تخصيص اعتبارات از اختيار ما خارج بوده و در اختيار معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري است.

رئيسي اظهار مي‌دارد: براي وصول هرچه سريعتر اين اعتبارات بارها از سوي وزير آموزش و پرورش با معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي مكاتبه شده است و احتمالاً توزيع استاني اين اعتبارات نيز انجام شده است اما با توجه به فرارسيدن فصل سرما اميدواريم هرچه سريعتر اين اعتبارات ابلاغ شود.

معاون عمراني وزير آموزش و پرورش در پايان خاطرنشان مي‌كند: بر اساس برآوردي كه در سال 1386 انجام داده‌ايم، براي استانداردسازي سيستم گرمايشي تمام 460 هزار كلاس درس موجود در كشور، حدود 500 ميليارد تومان اعتبار لازم است تا سيستم‌هاي حرارتي مدارس به‌صورت استاندارد از قبيل "حرارت مركزي " درآيد.


* آتش كدام مدرسه را نشانه گرفته است؟

به نظر مي‌آيد مسئولان آموزش و پرورش بايد جدي‌تر به مسئله آتش‌سوزي در مدارس بپردازند و در اقدامي جدي، مشكل سيستم گرمايشي مدارس را حل كنند تا سرماي زمستان امسال با خبر ناگوار آتش گرفتن كلاس درسي تا مغز استخوان نفوذ نكند و بي‌توجهي‌ها منجر به پرپر شدن گل‌هاي باغ زندگي نشود.


گزارش از تـــواناپایگاه اینترنتی نجاتگر :: مدرسه الکترونیکی آموزشهای امداد و نجات
نماد کاربر
montazer
مدیر سایت
مدیر سایت
 
پست ها : 606
تاريخ عضويت: چهارشنبه شهريور ماه 27, 1386 1:00 am
محل سکونت: شیراز
تشکر کرده: 37 بار
تشکر شده: 23 بار
امتياز: 17823

بازگشت به آتش و اطفاء حریق

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان