آخ! باتري اش تمام شد!

امدادیار :: انجمن ویژه کودکان و نوجوانان ، آماده دریافت داستان ها ، خاطرات ، تجربیات و سوالات نوجوانان عزیز ایران زمین می باشد.

مدير انجمن: atr_zohoor

آخ! باتري اش تمام شد!

پستتوسط sb125 » دوشنبه ارديبهشت ماه 7, 1388 3:55 pm

.
[align=center]آخ! باتري اش تمام شد![/align]

همیشه وقتی «آلماس» پشت کامپیوتر می­نشیند، زیر لب می­گوید: «خدا کنه باتري ا­­­ش تمام نشه.»
پسر نوجوان از روشن شدن صفحه نمایشگر لپ تاپ (رایانه قابل حمل) خیلی خوشحال می­شود، ولی مدام نگران است. چند بار تا به حال درست موقعی که به نتیجه کار یا جست و جویش نزدیک شده، رایانه خاموش شده است. « آخ باتری­اش تمام شد!»

در« مولاسایو»، دهکده ای که آلماس در آن زندگی می­کند، فقط دوتا پریز برق وجود دارد که می­توان با آن باتری رایانه را شارژ کرد. در این دهکده که فقط سه ساعت با آدیس آبابا – پایتخت اتیوپی – فاصله دارد، مردم از انرژی برق در زندگی روزمره­شان استفاده نمی­کنند. خانه­ها وخیابان ها برق ندارند.


[align=center][/align]


اما از وقتی که سروکله لپ تاپ ها در خانه­­های کوچک و گلی دهکده پیدا شده ، نداشتن برق بزرگ ترین مشکل اهالی و به­ویژه نوجوان ها شده­است. بدنه  این لپ تاپ­ها از پلاستیک و به رنگ سفید و سبز است و با لپ‌تاپ­های معمولی فرق دارد.
خیلی مقاوم و بسیار کم­مصرف هستند و قیمت­شان  حدود 120هزارتومان است. اين لپ‌تاپ­ها بر اساس یک طرح جهانی و برای کمک به کشورهای فقیر ساخته شده­اند. تاکنون حدود 750 هزار دستگاه  از آنها بین دانش­آموزان آفریقایی توزیع شده است. اما اين طرح، اشکال­های زیادی دارد؛ برای مثال شارژ باتری این دستگاه­ها در روستاهایی که برق ندارند، به یک مشکل عمومی تبدیل شده است.
نوجوان‌های پابرهنه لپ تاپ به دست، درجاهایی که گاهی فقط یک یا دو تا پریز برق وجود دارد، در صف می­ایستند.

اما از سوی دیگر، آنها با دنیای جادویی اینترنت آشنا شده اند. آلماس، صفحه­ای درباره دهکده­شان و آداب و رسوم مردم قبیله اش درست کرده­است.
او دوست دارد خاطراتش را در این صفحه بنویسد، ولی یک مشکل دیگر هم وجود دارد، در تمام دهکده فقط یک خط تلفن برای وصل شدن به اینترنت وجود دارد!


[align=left]ترجمه مهرزاد فتوحي[/align]

نماد کاربر
sb125
همکار سايت
همکار سايت
 
پست ها : 215
تاريخ عضويت: پنج شنبه شهريور ماه 28, 1386 1:00 am
تشکر کرده: 6 بار
تشکر شده: 8 بار
امتياز: 4770

بازگشت به انجمن کودکان و نوجوانان

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان