مهمترين عوامل ميكروبي با كاربرد نظامي (1)

مطالب مربوط به حملات اتمی،شیمیایی ،میکروبیولوژی و راههای دفاع از این حملات را در این قسمت قرار می گیرد.

مهمترين عوامل ميكروبي با كاربرد نظامي (1)

پستتوسط yamahdi » شنبه مرداد ماه 20, 1391 12:30 am

مهمترين عوامل ميكروبي با كاربرد نظامي (1)

تعداد زيادي از باكتري‌ها، ويروسها، ريكِتزياها، قارچها و انواعي از سموم و آنزيمهاي ميكروبي در جمع ميكروبهاي نظامي قرار گرفته، از لحاظ اهميت و خطر به چهار گروه A تا C تقسيم مي‌شوند. در اين بين گروه A حاوي خطرناك‌ترين و مهلك‌ترين عوامل ميكروبي است كه بواسطه اهميت بيشتر و جهت شناخت كلي عوامل ميكروبي، به چند نمونه از آنها مي‌پردازيم.


سياه‌زخم

عامل آن باكتري‌ بوده كه يك عفونت مشترك بين دام و انسان را باعث مي‌شود. در سه فرمِ سياه زخم تنفسي، پوستي و گوارشي در انسان ايجاد بيماري كرده، فرم پوستي آن بين 25 تا 30 درصد تلفات داشته، ولي فرم ريوي بيماري غالباً كشنده، ولي غيرمسري است.(در ابتلاء به فرم ريوي آن، چنانچه فرد در كمتر از هشت ساعت مورد درمان واقع شود، از مرگ نجات خواهد يافت.)


علائم بيماري:
دوره‌ي نهفته (دوره‌ي كُمون) بيماري بين 2 تا 7 روز بوده، علائمِ فرم پوستي آن، زخم و تاول روي پوست دست و بازو، با حاشيه‌ي سياه‌رنگ است. ولي فرم ريوي آن نشانه‌هايي همچون سرماخوردگي، تب، بي‌حالي، سرفه‌هاي خشك، درد و ناراحتي سينه، شوك به همراه خواهد داشت كه در صورت عدم درمان به موقع به علت نارسايي تنفسي باعث مرگ مي‌شود.پيشگيري و امداد:
بهترين راه پيشگيري تزريق واكسن بيماري بوده، كه دست‌كم تا شش ماه ايجاد مصونيت مي‌كند.(البته واكسنهاي نوتركيبِ در دست ساخت هستند كه تا يك سال و نيم ايجاد ناگيرايي مي‌نمايند.) خوشبختانه امروزه در كشور واكسن سياه‌زخم ساخته شده و به راحتي در دسترس است. توصيه‌ي ما آن است كه برنامه‌هاي واكسيناسيون واحد رزمي خود را جدي گرفته، حتماً در آن شركت كرده، كارت واكسن دريافت نماييد.  


اما در ميدان نبرد، در صورت اطمينان به بروز يك تك ميكروبي با عامل سياه‌زخم يا با ديدن علائم فرم ريوي آن، همزمان در خود و برخي از همرزمان، كه ظنّ حمله‌ي بيولوژيك را تقويت ‌كند، مي‌توانيد از كپسول 500 ميلي‌گرمي «سيپروفلوكسازين» با دُز مصرفِ هر 12ساعت يكي، تا 48 ساعت، استفاده نموده، طي همين مدت حتماً به واحد بهداري مراجعه نماييد تا بيماري يا عدم آن تأييد گردد. طبعاً ادامه مصرف دارو و نوع آن منوط به نظر پزشك معالج دارد.


باز هم تأكيد مي‌شود كه هرگز اقدام به خود‌درماني و مصرف بي‌مورد آنتي‌بيوتيك نكرده، در كمترين زمان ممكن با كارد پزشكي مستقر در واحد رزمي خود مشورت نماييد.رفع‌آلودگي:
براي از بين بردن اِسپورهاي اين باكتري نياز به بخار تحتِ‌فشار و يا قرار دادن آنها در معرض هواي داغ و خشك بالاتر از 159 درجه سانتيگراد به مدت يك ساعت است. همچنين مي‌توان البسه و وسايل و تجهيزات قابل شستشو را به مدت 30 دقيقه در آب جوش قرار داد. البته اين اقدامات به عنوان رفع‌آلودگي اوليه و سريع مفيد هستند. اما حتماً بايد با شيوه‌هاي كلاسيك و علمي و توسط كارشناسان و تجهيزات مخصوصِ رفع‌آلودگي، اين عمل تكرار و تكميل شود.


طاعون

بيماري خطرناك و كُشنده‌ي طاعون با قدرت سرايت 30 تا 60 درصدي از بيماريهاي مشترك بين انسان و حيوان بوده، مي‌تواند 90 تا 100 درصد مبتلايان را به كام مرگ بكشد، به خصوص كه از راه تنفس، قدرت سرايت زيادي نيز داشته و هنوز واكسني قطعي با ايجاد ناگيرايي بلند مدت عليه اين باكتري ساخته نشده است.

باكتري مولد طاعون مي‌تواند 2 تا 30 روز در آب و محيط نمناك، تا 14روز در مواد غذايي مانند غلات، به مدت 3 ماه در خلط ، تا 4 روز در چرك خشك شده، تا 5 هفته در مدفوع كَك و در بدن اجساد تا چند روز زنده بماند. به راحتي برودت نزديك به نقطه‌ي انجماد را تحمل كرده، تا سالها قادر است در اين شرايط زندگي كند.

موش مخزن و كك عمده‌ترين ناقل آن بوده، به خصوص در مناطق جنگي با آلوده و آزاد سازي آنها سطح وسيعي از منطقه را آلوده مي‌كنند.

طاعون به دو شكل «خياركي» و «ريوي» وجود داشته، نوع خياركي آن توسط نيش كك آلوده ايجاد شده، مسري و درماني دراز مدت دارد. اما شكل ريوي آن، با قابليت سرايت فرد به فرد (زنده ـ زنده يا مرده ـ زنده) ارزش نظامي داشته، به صورت ذرات معلق پراكنده مي‌شود و بسيار مرگبار است.علائم بيماري:
شروع بيماري به صورت تب 2 تا 6 روزه بوده كه متعاقب آن سينه‌پهلو به مدت 1 تا 6 روز دامنگير بيمار شده و او را از پاي در مي‌آورد.  


تب شديد، تعريق، سردرد، بيحالي، تورم لوزه‌ها، خونريزي از پوست و مخاط و سينه پهلو از علائم «بيماريِ مرگِ ‌سياه» هستند.پيشگيري و امداد:
در زمان بروز تك طاعون، تزريق سرم ضد‌بيماري مي‌تواند فرد را تا دو هفته از ابتلاء به بيماري مصون بدارد. بهترين راه ايجاد ايمني در افراد با تزريق باكتري مرده به آنهاست كه اين روش نيز بيش از شش ماه ناگيرايي ايجاد نمي‌كند


با كمك واحد بهداشت اقدام به از بين بردن موشها كرده، اجساد آنها را با احتياط و اجتناب از دست زدن، در عمق 30 سانتيمتري زمين دفن نموده، يا در گودالي بسوزانيد. همچنين از پشه‌بند، توري، كرم دافع حشرات و حشره‌كشها براي حذف كك استفاده كنيد و اين امر را جدي بگيريد.


اما اقدام به خود‌درماني نكنيد زيرا مصرف نادرست و بي‌رويه‌ي آنتي‌بيوتيكها نه تنها به شما كمكي نمي‌كند، بلكه موجبات ضعيف شدن بدن شما و افزايش احتمال بيماري نيز مي‌شود. لذا به محض بروز علائم و يا اطلاع از انتشار طاعون، به مراكز درماني واحد رزمي خود مراجعه كرده، تحت نظر پزشك به دريافت آنتي‌بيوتيكهاي تركيبي اقدام نماييد.

رفع‌آلودگي:
اولين اقدام گروه‌هاي درماني و پاكسازي كننده ايجاد قرنطينه و معاينه و نمونه‌گيري افراد تحت قرنطينه است. براي حفظ سلامت خود و ديگران به قوانين قرنطينه احترام گذاشته، آنها را رعايت نماييد.


باكتري با قرار گرفتن در معرض آفتاب، ظرف 3 تا 5 ساعت خواهد مُرد. همچنين درجه حرارت 72درجه‌‌ي سانتيگراد ظرف 15 دقيقه آنها را نابود مي‌سازد. از طرفي اگر امكان رفع‌آلودگي نداشته، ولي امكان تهيه پوشاك تميز داريد، البسه خود را در منطقه‌ي امن آتش بزنيد. همچنين پوشاك و رختخواب افراد درگذشته نيز را سوزانده، در اولين فرصت خود را به گروه‌هاي بهداشتي ـ درماني معرفي نماييد.

تولارمي (تولارميا)

تولارمي يك عفونت مشترك بين دام و انسان است. باكتري مولد آن بسيار مهاجم بوده و تنها 50 عدد از آنها قدرت بيمار كردن يك فرد بالغ را داشته، فرد را از راه تلقيح پوستي يا تنفس ذرات معلق آلوده مي‌كنند. اين باكتري مي‌تواند تا هفته‌ها در آب، خاك، لاشه مردار و پوست، زنده بماند. در برابر هواي سرد به خوبي مقاومت كرده، ولي گرماي بالاي 38 درجه سانتيگراد را نمي‌تواند تحمل كند. از اين رو در فصول و مناطق سردسير بيشتر احتمال بكارگيري آن وجود دارد.

اين بيماري واگيردار نيست اما بعضي از نژادهايِ اين باكتري قدرت ايجاد اپيدمي (همه‌گيري) را دارند.


علائم بيماري:
دوره‌ي نهفته بيماري بين 2 تا 10 روز بوده، احساس سرماي شديد و ناگهاني، تب، سردرد، درد ماهيچه‌ها، بيحالي وكوفتگي، تحليل آب بدن، كاهش وزن، عفونت ريه، سرفه‌هاي خشك و بروز زخمهاي عميق پوستي از علائم آن هستند.


پيشگيري و امداد:
در اين مورد نيز بهترين راه پيشگيري، تزريق واكسن بيماري بوده كه باعث كاهش شدت بيماري مي‌شود. با اين وجود به محض بروز علائم و يا ديده‌ شدن آن در بين همرزمانتان به واحد بهداري يگان خود مراجعه و زير نظر پزشك آنتي‌بيوتيك مخصوص دريافت نماييد.


رفع‌آلودگي: همانگونه كه اشاره شد اين باكتري به حرارت بيش از 38 درجه سانتيگراد بسيار حساس بوده، ظرف مدت 2 تا 3 دقيقه از بين مي‌رود. شستشو با مواد استريل كننده و ديتِرجِنت‌ها (صابون، مايعات ظرفشويي، پودر رختشويي و ...) نيز بسيار مفيد خواهد بود.

معاونت سایت
yamahdi
معاونت سايت
معاونت سايت
 
پست ها : 65
تاريخ عضويت: يکشنبه مهر ماه 28, 1386 12:00 am
تشکر کرده: 2 بار
تشکر شده: 7 بار
امتياز: 1995

بازگشت به دفاع اتمی و شیمیایی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان