پـایگاه اینترنتی نجـاتگر :: آموزش امداد و نجات - بیماری هپاتیت ب - Hepatit B
ورود | عضویت
شناسه :
نام اصلی :
ایمیل :
تایپ مجدد :
رمز عبور :
تایپ مجدد :
امروز پنجشنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1397
» کانون تبليغات

» حمایت از ما

.: حمایت مالی از توسعه فعالیتهای نجاتگر :.

» عضويت در نجاتگر
شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 
» مرکز پشتیبانی زنده نجاتـــگر

بیماری هپاتیت ب - Hepatit B

 

 

هپاتيت Bعامل ويروس HBV نام دارد و چون از طريق خون و فرآورده هاي خوني منتقل مي شود به آن هپاتيت سرمي نيز مي گويند راه هاي آن از مادر به جنين تماس جنسي تزريق خون آلوده تماس با سر سوزن و سرنگ آلوده به خصوص در معتادين تزريقي بيشتر است.


همچنين تماس با وسايل تيز برنده ي آلوده به خون مثل قيچي يا تيغ سلماني و يا وسايل خال كوبي غير بهداشتي عامل سرايت بيماري است دوره ي كمون بيماري 30تا 180روز به طول مي انجامد .


اين بيماري از راه مدفوعي – دهاني انتقال نمي يابد و شدت بيماري و علائم عمومي آن شديد تر از هپاتيت نوع Aاست در هپاتيت Bعفونت مزمن و ناقل وجود دارد مرگ و مير آن بيشتر از نوع A مي باشد .


اين نوع هپاتيت مي تواند منجر به سرطان هاي سلولي كبد شود و ممكن است به علت بروز يك سري واكنش هاي خاص در سرم و خون بيمار حالت التهاب مفاصل نيز ديده شود . در ضمن مرگ و مير در اين بيماري بيشتر از هپاتيت نوع A است.
 


تشخيص:

با انجام تست هاي آزمايش گاهي و يافتن آنتي ژن سطحي ويروس HBS AGيا آنتي بادي هاي خاص كه عليه قسمت هاي مختلف ويروس كه در بدن ترشح مي شود مثل : ANTI – HBV
 


پيشگيري:

تزريق واكسن كه براي نوزادان، كاركنان و پرسنل مراكز مثل: دانشجويان پزشكي و پيراپزشكي و بيماراني كه مرتب فرآورده هاي خوني دريافت مي كنند.

مثل : (هموفيلي ،تالاسمي و غيره،.) توصيه مي گردد. البته در حال حاضر تزريق واكسن براي نوزادان اجباري بوده و جزء برنامه واكسيناسيون كشوري محسوب مي شود. علاوه براين افرادي كه با بيمار تماس نزديك داشته باشند مثل فرزندان يا همسر بيمار (كسي كه با او تماس جنسي داشته باشد ) نيز بايد واكسن را تزريق كند .

تزريق واكسن در سه مرحله انجام مي گيرد كه اولين مرحله را نوبت اول مي گويند ،سپس يك ماه بعد از تزريق نوبت اول، نوبت دوم را بايد تزريق كرد و 6ماه بعد از تزريق دوم ،نوبت سوم تزريق انجام مي شود .

 

 


نكته مهم : تزريق واكسن براي نوزادان در بدو تولد 1.5 ماهگي و 9 ماهگي انجام مي شود.

 

 

توصيه به رعايت بهداشت ،عدم استفاده از سرنگ هاي آلوده در خالكوبي و كارهاي آرايشي و عدم ارتباط با شريك جنسي مشكوك و تزريق واكسن به افراد در معرض خطر از مهم ترين راه هاي جلوگيري از بيماري هستند.
 


آمار هپاتيت B در ايران :

در حال حاضر در حدود 2 ميليون نفر از افراد جامعه ايران حامل ويروس هپاتيت B مي باشند .هپاتيت B يك بيماري واگير دار و خطرناك مي باشد كه 100 برابر از HIV خطرناك تر است . 30درصد از افرادي كه دچار هپاتيت B مي باشند علت آن را نمي دانند


هپاتيت B شايع ترين علت سيروز كبد در ايران و مهم ترين علت سرطان كبد در ايران و جهان مي باشد واكسن هپاتيت Bبه عنوان اولين واكسن ضد سرطان كبد شناخته شده است .

 


واكسيناسيون هپاتيت B از سال 1372 همراه با ساير واكسن هاي معمول براي كليه نوزادان و بزرگسالان در 3مرحله كامل انجام مي گردد .

 

 

 

 

تهیه شده : واحد پژوهش پایگاه امدادی نجاتگر

 

© هرگونه بهره برداری از محتوا فقط با ذکر نام منبع (پایگاه اینترنتی نجاتگر) امکان پذیر است .

 کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 كم خوني- Anemia  [ سه شنبه، 1 اسفند ماه، 1391 ] 203912 مشاهده
 بیماری آنفلوانزا - influenza  [ جمعه، 27 بهمن ماه، 1391 ] 54488 مشاهده
 بوتوليسم - Botulism  [ جمعه، 27 بهمن ماه، 1391 ] 51334 مشاهده
 بیماری سرخجه‌ - Rubella  [ يكشنبه، 29 بهمن ماه، 1391 ] 204397 مشاهده
 بیماری حصبه (تيفوييد) - Typhoid  [ سه شنبه، 1 اسفند ماه، 1391 ] 194276 مشاهده

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف  گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب ارسال به دوستان ارسال به دوستان گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما : 
ایمیل : 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .