پـایگاه اینترنتی نجـاتگر :: آموزش امداد و نجات - ایـــدز - AIDS
ورود | عضویت
شناسه :
نام اصلی :
ایمیل :
تایپ مجدد :
رمز عبور :
تایپ مجدد :
امروز پنجشنبه، 6 ارديبهشت ماه، 1397
» کانون تبليغات

» حمایت از ما

.: حمایت مالی از توسعه فعالیتهای نجاتگر :.

» عضويت در نجاتگر
شناسه :
نام اصلي:
ايميل:
تايپ مجدد:
رمز عبور:
تايپ مجدد:
 
» مرکز پشتیبانی زنده نجاتـــگر

ایـــدز - AIDS

 

ايدز
AIDS

 


• ایدز چیست؟

در لاتین اولین کلمه متشکل از حروف اول کلماتی است که به معنای سندم نقص ایمنی اکتسابی می باشند . میزان اصلی عامل عفونت، گلبولهای سفید خون از نوع لنفوسیت های کمکی (cd4) می باشند .حمله ویروس ایدز به این سلول ها باعث اختلال در عملکرد سلول های دفاعی می شود و تکثیر آن در داخل سلول های دفاعی منجر به کاهش قابل ملاحضه آنها می شود. این صدمات به سیستم ایمنی، بدنی را در مقابل عفونت های فرصت طلب و سرطانهای فرصت طلب که اکثراً شدید و کشنده هستند بی دفاع می نماید.


عامل بيماري ايدز:

عامل بیماری عامل عفونت ایدز، ویروس نقص ایمنی انسانی( H.I.V)است. ویروس ها ذرات میکروسکوپی هستند که برای تکثیر و رشد خود نیاز به ورود به سلول موجودات زنده دارند و می توانند باعث آسیب رسانی به سلولهای میزبان شوند.


 


 

ویروس ایدز از خانواده رترو و ویروس شناخته شده است:

HIV -1 که بیشتر در کشور های صنعتی مشاهده می شود.
HIV -2که عمدتاً در آفریقا گسترده است و از لحاظ بیماریزائی ضعیف تر از نوع یک می باشد. مشابهت ژنتیک این دو گونه محدود بوده و HIV-2 مشابهت ژنتیکی بیشتری با ویروس SIV که در میمونها دیده می شود دارد.

 

ساختمان ویروس لایه خارجی که دارای گیرنده اختصاصی است و امکان اتصال به سلول های لنفوسیت کمک کننده (CD4) را فراهم می کند. لایه میانی شامل پروتئینهای داخل ویروس هستند که عمل حفاظت از ساختمان ژنتیکی را بعهده دارند. در لایه داخلی، ساختمان ژنتیکی و آنزیمهای کنترل کننده فعالیت های ویروس قرار دارد.

 

اپيدميولوژي:

اپیدمیولوژی شدت بیماری و گسترش آن در جهان بعد از اولین گزارش که در سال 1981 میلادی (1360 شمسی) بوده است، بیماری ایدز را در شمار یکی از مهمترین معضلات بهداشتی، درمانی، اجتماعی و اقتصادی قرار داده است. با گزارش 23 میلیون فوت بعلت ایدز از ابتدای اپیدمی تا پایان 2001 ایدز چهارمین عامل مرگ در جهان و اولین عامل مرگ در آفریقای زیر صحرا شناخته شده است.

اکثر این قربانیان جوان بوده و5 میلیون نفر از آنان را کودکان زیر 15 سال تشکیل می دهند در حال حاضر وجود 40 میلیون فرد آلوده و بیمار در جهان تخمین زده می شود. 95% مبتلایان جهان در کشور های در حال توسعه زندگی می کنند. از نظر سازمان جهانی بهداشت دنیا به ده منطقه جغرافیایی تقسیم شده است و میزان آلودگی در هر منطقه متفاوت است.
 


علايم:

علائم بالینی پس از ورود ویروس به داخل بدن و شروع آلودگی، فرد آلوده تا پایان عمر علائم مختلفی را تجربه می کند. این علائم بستگی به بیماریزایی ویروس، تعداد ویروس، راه انتقال و وضعیت ایمنی میزبان در مراحل مختلف دارند. عفونت های مختلف بخصوص عفونت های ویروسی در شخص آلوده باعث افزایش تکثیر ویروس HIV در سلول های دفاعی و تسریع در پیشرفت بیماری می شود. همچنین بر خلاف اکثر عفونت های، ایدز دارای دو مرحله بیماری است یکی در ماههای اول ورود ویروس و دیگری در انتها و بعد از دوره بی علامت است.


مراحل آلودگی و بیماری عبارتند از:

1- مرحله حاد
2- مرحله بی علامت
3- مرحله بزرگی غدد لنفاوی پایدار
4- مرحله سندرم ایدز:

 


مرحله سندرم خود شامل علائم زير مي باشد:

الف- علائم عمومی
ب‌- علائم عصبی
ت‌- عفونت های ثانویه
ث‌- سرطانهای ثانویه
ج‌- سایر موارد

 


توضيح مراحل بالا:

1- مرحله حاد : اکثر افراد آلوده 2الی 3 هفته(بر اساس بعضی گزارشات حداقل 6روز و حد اکثر6 هفته) پس از ورود ویروس، طیف وسیعی از علائم بالینی را نشان می دهد که این علائم به مدت یک الی چندین هفته (4الی 56 روز) باقی می مانند. با تولید پادتن بر علیه ویروس علائم بیماری بهبود می کند.

 

این علائم عبارتند از: تب، گلو درد خفیف، بزرگی غدد لنفاوی ، سر درد، ضعف و کوفتگی ، درد مفاصل و ماهیچه ای، بی اشتهایی و کاهش وزن، تهوع ،استفراغ و اسهال که ممکن است از شدت متفاوتی برخوردار باشند. همچنین ممکن است علائم مغزی عصبی مثل مننژیت، انسفالیت ویروسی و نیز درگیری پوست و مخاط ایجاد شوند. در این مرحله در صورت کاهش شدید قدرت سیستم ایمنی امکان وجود عفونت های فرصت طلب پیش می آید اما با افزایش مجدد سلولهای دفاعی این عوارض بهبود می یابد و هیچ مورد مرگ و میر در این مرحله گزارش نشده است.


2- مرحله بی علامت : با بهبود ی مرحله حاد که بر اساس شدت علائم از یک تا چندین هفته طول می کشد بیماری به یک مرحله نهفته و بی علامت وارد می شود که در کشورهای پیشرفته بعلت وجود امکانات خوب بهداشتی 15 – 10 سال و در کشور های در حال توسعه 10 – 8 سال تخمین زده می شود . این دوره برای بیماران مونث کوتاه تر وبرای کودکان و افراد سالمند بسیار کوتاه است . در حقیقت در مرحله بدون علامت با وجود تکثیر فعال ویروس(10 بیلیون در روز) سیستم دفاعی بدن توان مبارزه با آن را داشته و تعداد سلولهای لنفوسیت کمکی (4CD)تقریبا ثابت می ماند. افراد آلوده در این مرحله عفونتهای شایع در حامعه غیر آلوده ، مثل تب خال ، آفت ودرماتیت سبوریک مکرر را تجربه می کنند که عوارض آنها شدیدتر و طولانی تر است.


3- مرحله بزرگی غدد لنفاوی منتشره پایدار: غدد لنفاوی در اندازه های نیم تا دو سانتی متر، بدون درد در بیش از دو نقطه بدن ظاهر می شوند (ناحیه کشاله ران در محاسبه قرار نمی گیرد). غدد لنفاوی اکثرا به صورت دوطرفه بزرگ می شوند و حداقل 3 ماه به این صورت باقی می مانند. امکان دارد اندازه آنان تغییر پیدا کند.


4- مرحله علامت دار: در این مرحله ویروس ایدز به همه دستگاه های بدن حمله کرده و به تنهایی ویا به کمک عوامل مختلف (میکروب - قارچ- انگل- ویروس) عفونت های مختلف را ایجاد می کنند .یکی از شایع ترین علایم بیماری وحود تب طولانی بیشتر از یک ماه، اسهال بمدت بیشتر از سه ماه و در کاهش وزن شدید (بیشتر از ده درصد درمدت کمترازچهارماه )است.

 

سل یکی ازمهمترین بیماریهایی است که با گسترش اپیدمی ایدز در دنیا مجددا افزایش یافته است.این بیماری حتی در کشورهای پیشرفته نیز از کنترل خارج شده است. در مراحل نهایی بیماری ،که سلولهاي دفاعی بدن بسیار آسیب دیده اند ،عفونتهای فرصت طلب و سرطانهای فرصت طلب مثل سینه پهلو بعلت قارچ نوموسیستیک و سرطان کاپوسی و لنفوم عارضه می شوند. همچنین ویروس مستقیما به سلولهای بخش خاکستری مغز که مرکز یادگیری است حمله می کند وبا از بین بردن آنها سبب ایجاد اختلال در حافظه بیمار می شود.

چرخه انتقال بیماری ایدز تنها منبع و مخزن ویروس ایدز انسان است و چون ویروس ضعیف و آسیب پذیر است، با تماس نزدیک از یک فرد به فرد دیگر منتقل می شود. ویروس از اکثر ترشحات بدن جدا شده است اما تنها خون و مایعات داخل بدن، ترشحات جنسی زن و مرد و شیر قابلیت انتقال ویروس را دارند.

 راههای سرایت بیماری :

1- تماس جنسی با فرد آلوده
2- از طریق مادر آلوده به نوزاد و جنین
3- خون و فرآورده های خونی:
الف: تزریق خون.
ب: تزریق فرآورده های خونی.
ج: ورود اجسام تیز و برنده آغشته به خون آلوده در پوست.
د: اشتراک سرنگ در معتادان تزریقی.

 


1- تماس جنسی با فرد آلوده: در جهان 80 -70 درصد آلوده شدگان از طریق ارتباط جنسی به بیماری مبتلا شده اند. آلودگی از مرد به زن، زن به مرد و مرد به مرد منتقل می شود. زنان نسبت به مردان5 – 3 برابر بیشتر در خطر ابتلا قرار دارند. وجود سابقه اولین ارتباط در سنین پائین ، تعدد شرکاي جنسی و سابقه عفونت های مقاربتی همگی احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهند.


2 - از طریق مادر آلوده به نوزاد و جنین : مادر آلوده در دوران بارداری، هنگام زایمان و حین شیردهی در ماههای اول بعد از زایمان ، بیماری را به نوزاد خود منتقل می کند. 10درصد افراد آلوده جهان را کودکان آلوده تشکیل می دهند.اکثر این کودکان ساکن آفریقا هستند. در کشورهای آفریقائی به دلیل وجود کمبودهای غذائی بخصوص کمبود ویتامین «آ» بالا بودن تعداد حاملگی، وجود عفونت های مختلف مقاربتی عدم امکان دارو درمانی احتمال انتقال آلودگی از مادر به نوزاد50 – 30 درصد می باشد. در کشور های پیشرفته به علت وجود مراقبت های دوران بارداری بخصوص استفاده از داروهای ضد ویروس احتمال انتقال آلودگی از مادر به نوزاد 5-3 در صد کاهش یافته است.


3- خون و فرآورده های خونی: پر خطر ترین راه انتقال، دریافت خون آلوده است که بیشتر از 90 در صد احتمال آلودگی از این طریق وجود دارد. اما در حال حاضر در دنیا فقط 3درصد آلوده شدگان از این طریق آلوده شده اند. به خصوص در سال های اخیر با انجام آزمایشات تشخیصی، کلیه خون های مشکوک معدوم می شوند واصولا ًبا پیشرفت علم پزشکی نیاز به در یافت خون کاهش یافته است.

اما راه آلودگی از طریق اشتراک سرنگ در معتادان تزریقی، با وجود میزان کمی خون آلوده، به مراتب شایع تر از دریافت خون آلوده است.10 درصد آلوده شدگان جهان از این راه آلوده شده اند و آمار در برخی از کشور ها به حد اکثر 82درصد می رسد. هر وسیله بهداشتی- درمانی تیز و برنده که احتمال آغشته شدن به خون آلوده را داشته باشد، در صورت ضد عفونی نشدن و ایجاد کردن زخم، می توان فرد سالم را آلوده نماید، لذا ابزار پزشکی و دندان پزشکی، لوازم خال کوبی، سوزاندن مو، سوراخ کردن گوش، حجامت و تیغ سلمانی و مسواک ممکن است باعث انتقال آلودگی شوند. کمتر از 1/. در صد افراد آلوده در دنیا از این راه مبتلا شده اند.


ویروس بسیار ضعیف است و قادر به ادامه حیات در خارج بدن به مدت طولانی نمی باشد.
 


• تشخیص ویروس :

حدودا ً6 هفته الی 6 ماه پس از ورود به بدن، سیستم ایمنی را تحریک نموده که به دنبال آن، در بدن عليه ویروس پادتن تولید می شود. این زمان ممکن است به کوتاهی 5 روز باشد و یا تا 16 ماه نیز طول بكشد . فاصله بین ورود ویروس تا ایجاد پادتن دوره پنجره ای گفته می شود. در این دوره نتیجه آزمایشی تشخیصی ایدز منفی است .مراکز انتقال خون در مراکز استان های کشور همگی مجهز به وسایل و امکانات انجام تست تشخیص آلودگی به ایدز می باشد. توصیه می شود که افراد اگر در معرض خطر قرار گرقته اند با مراجعه به پزشک و مراکز بهداشت استان ها و یا شهرستان ها و یا مراجعه مستقیم به مراکز انتقال خون، در خواست انجام آزمایش را بنمایید.
 


نکات مهم:

1- پاسخ منفی نمی تواند دلیل عدم وجود آلودگی باشد و بر اساس زمان آلودگی ممکن است فرد آزمایش شده در دوره پنجره ای باشد.

2- پاسخ مثبت نمی تواند مرحله بیماری را مشخص کند و تنها نشان دهنه آلودگی است، علائم بیماری و یا بررسی میزان سلول های لنفوسیت کمکی در خون و یا اندازه گیری میزان ویروس، مرحله بیماریی را مشخص می نماید.
 


• راه های پیشگیری براساس راه های انتقال ، راهکار پیشگیری نیز مشخص می شود:

1- تماس جنسی : خویشتن داری و پایبند به اصول اخلاقی و نظام خانواده بعد از ازدواج بهترین توصیه برای پیشگیری از ابتلا به ویروس ایدز است .اجتناب از بی بند و باری و تعداد شرکای جنسی ، احتمال ابتلا به شدت کاهش می دهد ،استفاده از کاندوم تا حدودی انتشار و ابتلا به بیماری جلوگیری می کند.


2-مادر آلوده به نوزاد : در صورت وجود رفتار های پرخطر و حاملگی موضوع را با پزشک در میان گذاشته شود تا با انجام آزمایشات تشخیصی از وضعیت فرد آگاه شده و در صورت آلوده بوده مادر ،با درمان بیماری مقاربتی موجود و تجویز دارو های ضد ویروس از هفته 34یا36 حاملگی از انتقال عفونت به نوزاد جلوگیری به عمل آید. استفاده از کاندوم جهت پیشگیری از حاملگی برای همسر افراد آلوده توصیه می شود.


3-خون و فراورده های خونی: در حال حاضر کلیه خون های اهدایی و فرآورده های خونی برسی شده، و با توجه به آمار بسیار پایین آلودگی در کشور احتمال آلودگی از طریق انتقال خون 1به 400000 می باشد. عدم استفاده مشترک از لوازمی که در پوست بدن خراش یا بریدگی ایجاد می کند برای افراد بسیار ضروری است. مهمترین راه پیشگیری در این گروه عدم اشتراک سوزن و سرنگ در معتادین تزریقی است.


حتی توصیه می شود فرد معتاد تزریقی در صورت اجبار در تزریق و استفاده مجدد از سرنگ، سرنگ خود را ابتدا با مایع سفید کننده که به میزان 1به 20 رقیق شده، شست و شو داده و محلول به مدت 30 دقیقه در داخل سرنگ قرار داده شود و در انتها برای از بین بردن مواد سفید کننده ، سرنگ با آب جوشیده چند بار شست و شو داده شود .

نکته بسیار مهم عدم تزریق در معتادین و از آن مهم تر عدم اعتیاد است.

 

 

 

تهیه شده : واحد پژوهش پایگاه امدادی نجاتگر

 

© هرگونه بهره برداری از محتوا فقط با ذکر نام منبع (پایگاه اینترنتی نجاتگر) امکان پذیر است .

 کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 ديابت (بيماري قند) - Diabetes  [ چهارشنبه، 2 اسفند ماه، 1391 ] 115807 مشاهده
 بیماری آنفلوانزا - influenza  [ جمعه، 27 بهمن ماه، 1391 ] 54488 مشاهده
 بیماری سرخك - Measles  [ يكشنبه، 29 بهمن ماه، 1391 ] 31201 مشاهده
 بیماری آبله  [ چهارشنبه، 2 اسفند ماه، 1391 ] 76011 مشاهده
 كم خوني- Anemia  [ سه شنبه، 1 اسفند ماه، 1391 ] 203912 مشاهده

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف  گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب ارسال به دوستان ارسال به دوستان گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام شما : 
ایمیل : 
نظر:
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .